Voor veel kersverse vaders voelt het alsof de klok ineens drie keer zo snel tikt: slaaptekort, een huilende baby en de constante vraag wat je eigenlijk moet doen. Toch kan juist die eerste periode thuis het verschil maken.
Lees verder onder de advertentie
Uit een grootschalige studie uit Singapore, gepubliceerd in het Journal of Marriage and Family, blijkt dat vaders die minstens twee weken vaderschapsverlof nemen een blijvend positief effect hebben op de ontwikkeling van hun kinderen, van hun sociale vaardigheden tot schoolprestaties.
Onderzoek vaderschapsverlof
“Die extra tijd thuis zorgt niet alleen voor rust in het gezin, maar heeft ook een meetbaar effect op hoe kinderen zich later ontwikkelen”, schrijven de onderzoekers. Uit de gegevens van bijna 3.900 gezinnen blijkt dat vooral vaders die twee weken of langer verlof namen, het verschil maakten. Hun kinderen presteerden beter op taal- en rekentesten en vertoonden minder gedragsproblemen tussen de leeftijden van drie en acht jaar. Eén week vrij had nauwelijks effect. “Waarschijnlijk is die periode te kort om echt een routine op te bouwen of om in de rol van vader te groeien”, aldus de onderzoekers.
Lees verder onder de advertentie
Daarnaast zorgde langer verlof voor meer betrokkenheid bij de dagelijkse zorg, minder spanningen tussen ouders en een hechter gezinsleven. En laten we eerlijk zijn: dat klinkt als pure winst voor iedereen.
Azië loopt nog achter
In veel Aziatische landen is vaderschapsverlof nog een vrij nieuw concept. Vaak krijgen vaders maar een paar dagen vrij, terwijl landen als Japan en Zuid-Korea het inmiddels hebben uitgebreid tot wel een jaar. In Singapore (waar het onderzoek plaatsvond) bestaat officieel vaderschapsverlof pas sinds 2013.
Lees verder onder de advertentie
Gewenst effect
Professor Wei-Jun Jean Yeung van de National University of Singapore, die het onderzoek leidde, hoopt dat hun resultaten een domino-effect veroorzaken: “Vaderschapsverlof versterkt niet alleen gezinnen, maar bevordert ook gelijkheid tussen mannen en vrouwen. Bovendien kan het ouders aanmoedigen om überhaupt kinderen te krijgen.”
Lees verder onder de advertentie
En in Nederland?
Gelukkig zijn we hier al een stuk verder. In Nederland krijgen partners sinds 2019 een week betaald geboorteverlof, te nemen binnen vier weken na de geboorte. Daarbovenop kunnen ze nog vijf extra weken aanvullend verlof opnemen binnen de eerste zes maanden, met een uitkering van 70 procent van hun loon via het UWV. Bij adoptie of pleegzorg hebben beide ouders recht op zes weken betaald verlof.
Wie daarna nog tijd wil, kan ouderschapsverlof opnemen, al is dat meestal onbetaald, tenzij de werkgever iets extra’s regelt. Vergeleken met veel Europese landen doen we het goed, maar de Scandinavische landen blijven koploper. In Zweden en Noorwegen kunnen ouders samen tot een jaar betaald verlof krijgen (ja, echt).
Lees verder onder de advertentie
Lonend
De boodschap van de onderzoekers is helder: verlof loont. Niet alleen in de eerste weken, maar ook jaren later. Kinderen van vaders die langer thuisbleven, bleken sociaal sterker, beter in hun ontwikkeling en emotioneel stabieler. “Geef vaders minstens twee weken vrij”, benadrukken de onderzoekers. “Dat is niet alleen goed voor het gezin, maar voor de samenleving als geheel.”
Lees verder onder de advertentie
Ben je trouwens benieuwd hoeveel procent van de ouders een volledige geboorteverlof van vijftien weken wil opnemen? Je leest het hier.
Bron: The Straits Times, Journal of Marriage and Family
Iedere week delen we op Kek Mama een dilemma van onze lezers. Deze week deelt Marije (39) haar dilemma. Haar 12-jarige zoon wil dolgraag op boksen, maar zelf krijgt ze het al benauwd bij het idee van deze sport.
Emigreren naar Amerika, dat is Marjoleins droom. Haar man ziet het echter totaal niet zitten. ‘Het afvoerputje van de wereld’, noemt hij het. Daar wil je je kinderen toch niet groot brengen?
Na een pittige periode met ziekenhuisopnames, mentale dips en een kinderwens die even op pauze staat, probeert Amy Rose, bekend van Winter Vok Liefde, vooral weer te vertrouwen op haar eigen lichaam en gevoel. En dat doet ze stap voor stap.
We gingen naar de Efteling. Het was Rosie’s eerste keer. De dag ervoor leek het wel zomer, maar juist die zondag kwam het met bakken uit de lucht en werden we regelmatig getrakteerd op een bliksemschicht. Ach, wat kan ik zeggen? Soms deugt je timing voor geen meter.