Sta jij op een ellenlange wachtlijst voor de opvang terwijl je verlof bijna voorbij is? You’re not alone. De kinderopvang kraakt namelijk aan alle kanten: te weinig plekken, te weinig personeel en te veel gestreste ouders. Maar volgens kenners is er een simpele, doeltreffende oplossing die zowel ouders als opvanglocaties ademruimte geeft.
Lees verder onder de advertentie
Economen Thomas van Huizen en Janneke Plantenga stellen voor om ouders tijdens het eerste levensjaar van hun baby langer betaald verlof te geven, schrijft NOS. “Met langer betaald verlof gaat de vraag naar kinderopvang gigantisch omlaag, want baby’s worden niet opgevangen en je speelt personeel vrij voor de oudere kinderen”, zeggen ze.
Lees verder onder de advertentie
Minder baby’s
Er zit een slimme gedachte achter. Babygroepen in de opvang zijn ontzettend arbeidsintensief. Eén medewerker op drie baby’s, dat is de norm. En laat het personeelstekort in de kinderopvang nu net daar het hardst aankomen. Als ouders hun baby wat langer thuis kunnen houden, betekent het minder personeel nodig voor baby’s, méér handen vrij voor de dreumesen en peuters.
Voor iedereen een fijne oplossing. Ouders krijgen meer tijd met hun kind, zonder direct in de financiële stress te schieten. De kinderopvang raakt minder overbelast. En bonus: uit andere landen blijkt dat baby’s het helemaal niet erg vinden om die eerste maanden vooral bij papa of mama te hangen. Integendeel, het zou gezonder zijn voor de kinderen.
Lees verder onder de advertentie
En nu?
Op dit moment krijgen ouders in Nederland negen weken deels betaald ouderschapsverlof. Van Huizen en Plantenga hopen dat dat flink wordt uitgebreid. Een investering? Ja. Maar eentje die volgens hen dubbel en dwars wordt terugverdiend in rust, ontwikkeling en betere opvang. Duimen maar!
Een psycholoog beweerde onlangs dat kinderopvang schadelijk is voor kinderen – dit zeggen andere experts.
Vroeger dacht ik dat kinderen vooral schattig waren. Met een beetje knutselen en koekjes bakken kwam je vast een heel eind (ha ha ha). Dus riep ik altijd dat ik een rijke vent aan de haak zou slaan, kinderen zou krijgen en huisvrouw zou worden.
Maartje (48) is getrouwd en moeder van twee kinderen (13 en 10). Ze werkt als traumachirurg voor het mobiel medisch team van het Amsterdam UMC, waaronder de traumahelikopter.
Nathalie (35) is alleenstaand moeder van twee kinderen (7 en 5) en werkt sinds vijftien jaar bij de Haagse politie. Eerst als agent op straat, nu loopt ze stage als brigadier bij de recherche.
Professionaliteit, dat wil je uitstralen als je je op de werkvloer begeeft, maar die kan soms verraderlijk glad zijn. En daar lig je dan, languit op die vloer. Met je professionaliteit.
Wat als je wordt uitgenodigd voor een kerstdiner, en dan onverwacht een rekening gepresenteerd krijgt? Het overkwam Eva (33) en ze weet niet wat ze ermee aan moet.
Patrick (54) is schrijver van romans en freelance tv-redacteur. Hij woonde over de hele wereld en heeft vijf kinderen. Voor zijn column put hij uit een oneindige bron van even herkenbare als opmerkelijke verhalen over het vaderschap.