Soms kom je er niet uit in je eentje en kun je wel wat hulp gebruiken. Elke week vertelt een moeder over haar dilemma.
Lees verder onder de advertentie
Daphne (34) is getrouwd met Roelof (34) en moeder van Abel (4) en Sam (2).
“‘Toen Sam een paar uur oud was en Abel zijn broertje voor het eerst ontmoette, veranderde de sfeer in ons gezin voorgoed. Abel was op dat moment tweeënhalf. Vanaf de arm van zijn vader leunde hij naar voren, richting Sam. Om hem een kusje te geven en welkom te heten, dacht ik. Maar in plaats daarvan gaf hij een klap tegen zijn hoofd.
Lees verder onder de advertentie
Woedend
De dagen daarop ging het niet beter. De kraamhulp had meer werk aan Abel dan aan Sam en mij. Abel huilde de hele dag door, wierp zich woedend op de grond en weigerde te spelen. Het is normaal dat de oudste jaloers is wanneer een broertje of zusje geboren wordt, zeiden ze op het consultatiebureau. Een vriendin vertelde dat ze haar zoon weleens had betrapt in de wieg van zijn broertje, terwijl hij bovenop hem zat. Het hoorde er dus vast bij – al vond ik het ongelooflijk moeilijk.
Van een vrolijke, onbezorgde baby en peuter, veranderde Abel in een bozige, jaloerse kleuter. Hij eiste al mijn aandacht op. Duwde zijn broertje weg wanneer ik hem zat te voeden, rolde hem van het speelkleed om er zelf op te liggen en pakte zijn speelgoed af. Toen Sam op zijn eigen kamer ging slapen, naast de kamer van Abel maar een verdieping onder de onze, durfde ik nauwelijks een oog dicht te doen. Wat als Abel uit bed zou komen om zijn broertje te bezeren?
Lees verder onder de advertentie
Aandacht
Ik probeer zoveel mogelijk momenten alleen met Abel te creëren. Geef hem alle aandacht wanneer zijn broertje slaapt, ga in het weekend een middag alleen met hem op pad terwijl Roelof bij Sam blijft, en ik vertel hem hoeveel ik van hem hou. Roelof doet op zijn beurt hetzelfde. Ook proberen we veel leuke dingen te doen als gezin. Naar de kinderboerderij en gezellig uit lunchen. Maar het eindigt altijd in ruzie en huilpartijen.
Lees verder onder de advertentie
Pedagoog
Ik had gehoopt dat de situatie beter zou worden wanneer Abel eenmaal naar de basisschool ging. Nieuwe vriendjes zou maken en afleiding zou hebben. Maar er is niets veranderd. Langzamerhand ben ik bang voor een gedragsstoornis, en ik overweeg een pedagoog in te schakelen. Bovendien voel ik steeds meer weerstand tegen mijn zoon; ik wil lief en begripvol blijven, maar hij gedraagt zich echt als een etterbak. Of overdrijf ik de situatie nu schromelijk, en is dit gewoon hoe het gaat tussen broertjes?”
Soms gebeuren er dingen die je nooit verwacht… zoals bevallen tussen de frietjes en milkshakes. Voor Alyce Rotunda uit Michigan werd dit werkelijkheid toen haar vierde kindje besloot niet te wachten tot het ziekenhuis. Haar dochtertje Matilda (inmiddels liefkozend McTilly genoemd) maakte haar entree op een parkeerplaats van McDonald’s, vertelt ze aan TODAY.
Geheimen fluisteren, eindeloos knuffelen, hun mening geven (soms nogal luid): een kind laat met verrassende signalen zien dat het zich veilig voelt bij je. Wij delen er een paar.
Elsemieke (31) is samen met T (33), moeder van twee zoontjes (4 en 2) en redacteur bij Kek Mama. Chaotisch, chronisch moe en heeft een brein met 46 tabbladen tegelijkertijd open. Probeert rust in de chaos te vinden, maar met drie mannen in huis is die rust ver te zoeken.
Soms voelt het moederschap een beetje alsof je een volle inbox probeert leeg te werken terwijl er continu nieuwe mails binnenploppen. Werk, partner, boodschappen, administratie, vriendinnen die je alweer veel te lang niet hebt gezien… en oh ja, die kinderen die ook nog aandacht, hulp met huiswerk en een fatsoenlijke maaltijd willen. Geen wonder dat […]
Hoe vaak zeg jij ‘ja’ tegen je kind terwijl je eigenlijk ‘nee’ bedoelt? Dat moment herkennen bijna alle ouders weleens. Soms zeg je ‘ja’ omdat het makkelijk is, omdat je hoofd vol zit of omdat je even geen zin in hebt in strijd.
Samen met zijn ex-man Rob, die inmiddels is overleden, heeft Leco van Zadelhoff een dochter genaamd Robbie. Zadelhoff was recent te gast bij het programma De Kist, waar zowel zijn voormalige relatie als zijn rol als vader centraal stonden.