In de huidige samenleving krijgen kinderen minder tijd om zelfstandig te spelen en risico’s zelf in te schatten. Dit blijkt uit een nieuwe studie van de Universiteit van Essex. Dit komt met name door de druk die ouders van nu zichzelf opleggen om kinderen continu te vermaken en in de gaten te houden.
Lees verder onder de advertentie
“Tot rond de jaren negentig werd van ouders niet verwacht dat ze hun kinderen eindeloos vermaakten en in de gaten hielden op dezelfde manier als nu, dus kinderen hadden meer vrijheid om zelfstandig te spelen,” zegt drs. John Day, auteur van het onderzoek. “Maar sinds die kinderen zelf ouders zijn geworden, is de samenleving veranderd en is er een groter verantwoordelijkheidsgevoel voor de ontwikkeling van hun eigen kinderen.”
Ouders hebben zich natuurlijk altijd verantwoordelijk gevoeld voor de ontwikkeling van hun kinderen, maar de studie wijst op een verhoogde intensiteit van dit gevoel. Er wordt van ouders verwacht dat ze meer en meer tijd zullen besteden aan het observeren en reageren op de verlangens en het gedrag van hun kroost. Door deze “helikopteropvoeding” voelen kinderen minder ruimte om zelf te spelen.
Lees verder onder de advertentie
Een ander aspect van het probleem is de toegenomen angst voor vreemden buiten en meer verkeer op de wegen. Hierdoor krijgen kinderen minder kansen om zelf (zonder ouders) spontaan buiten te gaan spelen.
Door deze “helikopteropvoeding” voelen kinderen minder ruimte om zelf te spelen
Spontaan spel
De studie claimt dat kinderen zonder ‘spontaan spel’ niet zo ontwikkeld en veelzijdig zullen zijn als ze zouden kunnen zijn. “Ouders worden aangemoedigd om meer tijd met hun kinderen door te brengen, terwijl ze tegelijkertijd worden beoordeeld op hoe onafhankelijk hun kinderen zijn,” zei Dr. Day. “Maar het grootste deel van het leren over onafhankelijkheid vindt plaats wanneer kinderen zelfgekozen risico’s nemen en deze kansen gaan verloren in de kindertijd.”
Patricia van Liemt is stewardess, schrijver en moeder van Maria (15) en Phaedra (13). Ze schrijft rake, eerlijke, grappige en vooral herkenbare columns over haar leven.
Boomer-ouders waren praktisch ingesteld, niet bezig met ‘overprikkeling’ of schermtijd en vooral met het idee dat kinderen gewoon moesten meedraaien in het gezin.
In huize Jelies is het vaak een kwestie van geven en nemen, maar soms ook gewoon van doorduwen en afwachten. Vooral als de plannen van de één sneller gaan dan die van de ander, kan een simpel gesprek zomaar uitgroeien tot een mini-onderhandeling.
Anouk is trotse echtgenote van Erwin en mama van vier meiden: Aurélie (12), Emeline (10), Vieve (8) en Lilou (5). In hun levendige huishouden is het soms één en al chaos, maar liefde, gelach en spontane dansfeestjes voeren steevast de boventoon. Anouk deelt vol enthousiasme haar avonturen in het ouderschap.
Tussen TikTok-trends over verboden voedingsmiddelen, de ene na de andere health-hype en gadgets die je slaap, stappen en stressniveau tot op de seconde bijhouden, voelt gezond leven soms als een fulltime project. Alsof je altijd net iets beter, schoner of bewuster zou moeten eten. Met zoveel tegenstrijdige informatie online is het best een uitdaging om […]
Ze lijken het toonbeeld van een onbezorgd leven: altijd goed gekleed en stralend op foto’s. Demi en Maxime de Boer hebben dat glamoureuze zusjesimago al jaren bij zich. Maar achter die zorgvuldig vastgelegde momenten schuilt een familieverhaal dat, net als bij zoveel anderen, minder strak in de lak zit.