Familie Jelies reageert op online kritiek: ‘Nare berichten’
Leven in Spanje klinkt als een droom, maar ook daar is de familie Jelies niet gevrijwaard van online commentaar.
Beeld: Canva
Kinderen die worden ingeënt tegen HPV krijgen binnenkort mogelijk een ander vaccin dat bescherming biedt tegen meer varianten van het virus. De Gezondheidsraad adviseert het ministerie van Volksgezondheid om over te stappen op het 9-valente vaccin.
Dit vaccin beschermt niet alleen tegen de twee HPV-typen die het vaakst baarmoederhalskanker veroorzaken, maar ook tegen zeven andere varianten die kunnen leiden tot kanker of aandoeningen zoals genitale wratten. Volgens de raad kan Nederland hiermee extra gezondheidswinst behalen.
De Gezondheidsraad adviseert om voor het nieuwe vaccin het huidige schema van twee doses aan te houden. Sinds 2010 krijgen kinderen in het jaar dat ze tien worden een HPV-vaccin aangeboden.
Tot nu toe werd het 2-valente vaccin gebruikt, dat effectief is tegen typen 16 en 18 van het virus. Uit onderzoek blijkt dat het 9-valente vaccin minstens even goed werkt en daarnaast ook beschermt tegen een aantal andere HPV-typen.
HPV staat voor humaan papillomavirus, een seksueel overdraagbaar virus dat zeer besmettelijk is. Ongeveer acht op de tien mensen raken ooit besmet. In de meeste gevallen ruimt het lichaam het virus binnen één tot twee jaar zelf op. Bij zo’n 10 tot 20 procent van de gevallen lukt dat niet, wat kan leiden tot (een voorstadium van) kanker. Een van de meest voorkomende vormen is baarmoederhalskanker. In Nederland krijgen zo’n 900 mensen deze diagnose, met name vrouwen tussen de 30 en 45 jaar.
De resultaten zijn positief: bij de eerste lichting gevaccineerde vrouwen die aan het bevolkingsonderzoek naar kanker hebben meegedaan, werd veel minder vaak baarmoederhalskanker gevonden dan bij niet-gevaccineerde vrouwen.
Girl dad? Dit gevolg heeft dat op het karakter van vaders, volgens onderzoek.