Jarenlang stond chlamydia bekend als een serieuze dreiging voor de vruchtbaarheid. Maar guess what? Recent onderzoek toont aan dat een chlamydia-infectie zelden tot verminderde vruchtbaarheid leidt.
Lees verder onder de advertentie
Chlamydia verdwijnt vanzelf
Chlamydia werd lange tijd gezien als een belangrijke oorzaak van onvruchtbaarheid bij vrouwen. Daarom lag er veel nadruk op preventie, diagnose en behandeling. Tot nu toe werd chlamydia standaard behandeld met antibiotica, ook als de persoon geen klachten had. Bewijs dat dit een effectieve aanpak is, ontbreekt. Onderzoek toont aan dat de meeste chlamydia-infecties vanzelf verdwijnen zonder blijvende negatieve gevolgen voor de gezondheid en vruchtbaarheid. Onnodig gebruik van antibiotica kan bovendien bijdragen aan resistentie van bacteriën.
Hierdoor blijkt dat het testen en behandelen van chlamydia-infecties zonder symptomen niet effectief bijdraagt aan de gezondheid. Vanaf januari 2025 wordt het testbeleid voor de soa chlamydia bij de GGD dan ook aangepast. Het nieuwe beleid houdt in dat de Centra Seksuele Gezondheid van de GGD niet meer standaard op chlamydia testen bij mensen zonder klachten. Dit voorkomt overbehandeling en draagt bij aan het tegengaan van antibioticaresistentie.
Vanaf januari 2025: Geen standaard chlamydia-tests meer bij mensen zonder klachten.
Enkele GGD-centra: Starten mogelijk al eerder met dit nieuwe beleid in de vorm van pilots.
Wetenschappelijke basis: De kans op complicaties zoals verminderde vruchtbaarheid is minimaal als er geen klachten zijn, en de soa verdwijnt meestal vanzelf zonder schadelijke gevolgen.
Dit betekent natuurlijk niet dat we onzorgvuldig moeten worden. Het blijft belangrijk om soa’s te voorkomen. Blijf condooms gebruiken en laat je testen als je wel klachten hebt. Soa Aids Nederland pleit zelfs voor een nieuwe landelijke publiekscampagne om iedereen bewust te maken van seksuele gezondheid. Campagnes zoals ‘Vrij Veilig’ hebben eerder een belangrijke rol gespeeld in het verhogen van condoomgebruik en bewustzijn over seks. Sinds het stoppen van deze campagnes in 2011 is het condoomgebruik onder jongeren gedaald en is het aantal soa-diagnoses toegenomen. Dit terwijl voorkomen nog altijd beter is dan genezen.
Lees verder onder de advertentie
In ons Kek Mama magazine lees je de mooiste verhalen, herkenbare columns en de leukste fashion en lifestyle tips. Abonneer je nu voor slechts € 29,95 per jaar en ontvang de glossy als eerste op je deurmat.
Het dochtertje van Famke had zo’n zin in het kinderfeestje op het strand van een van haar beste vriendinnetjes, maar het liep uit op veel pijn en verdriet. Het meisje bleek namelijk niet ingesmeerd te zijn en kwam vuurrood thuis. Ze was mega verbrand.
In de nieuwste aflevering van Het Waren Twee Fantastische Dagen op SBS6 doet Jaimie Vaes een boekje open. Ze vertelt openhartig over haar gewelddadige relatie met rapper Lil Kleine, aka Jorik.
Ruzie met je moeder: sommigen moeten er niet aan denken, voor anderen is het al jaren hun realiteit. Natasja en haar moeder kregen ruzie en sindsdien heeft haar moeder haar dochter niet eens kunnen zien opgroeien.
Ze spelen samen, twee meisjes van een jaar of zeven. Boven op de kinderkamer, urenlang zoet met knuffels, tekenspullen en fantasieën. Het lijkt een droom van een speelafspraak. Tot de avond valt en boven tafel komt wat ze daar echt deden.
In Spanje hebben kinderen maar liefst drie maanden zomervakantie. In Nederland is dat maar (“maar?”) zes weken. Is het tijd om in Nederland de zomervakantie ook te verlengen? We vroegen het jullie.