Soms wil je je als moeder weleens terugtrekken – jezelf opsluiten in de badkamer of gewoon even weglopen. En daar is niets ergs aan, schrijft Sa’iyda Shabazz op Scary Mommy.
Lees verder onder de advertentie
‘Een moment voor jezelf nemen, maakt je niet gelijk een slechte moeder’, zegt ze.
‘Kalm blijven’
Sa’iyda is gek op haar vierjarige zoon, maar ook zij moet vaak genoeg tot tien tellen. ‘Wanneer hij niet wil luisteren of gefrustreerd raakt omdat-ie iets niet mag, kan dat heel vermoeiend zijn. En hoe vaak ik ook probeer me er niets van aan te trekken, toch heb ik af en toe een paar minuten voor mezelf nodig om kalm te blijven. Zo kan ik de moeder zijn die hij verdient en ga ik geen dingen zeggen of doen waar ik later spijt van krijg.’
De eerste keer dat Sa’iyda van haar zoon wegliep, voelde ze zich schuldig. ‘Maar het moest: terwijl mijn zoon in de badkamer aan het schreeuwen was, keek ik naar mezelf in de spiegel en wist ik dat ik op dat moment niet de moeder was die ik wilde zijn. ‘Ik hou van je, maar mama is gefrustreerd en moet even rustig worden’, zei ik tegen mijn zoon. ‘Ik loop even naar een andere kamer’.’ Haar zoon bleef huilen, maar door weg te lopen kreeg Sa’iyda de kans om weer tot zichzelf te komen. ‘En toen ik gekalmeerd was, kon ik terug naar de badkamer om hem rustig te krijgen.’
Lees verder onder de advertentie
‘Een heldere blik’
‘Kinderen voelen wanneer we boos op ze zijn. Hoe gefrustreerder je bent, hoe onhandelbaarder ze kunnen worden’, vervolgt Sa’iyda. ‘Dus nogmaals: je bent geen slechte ouder als je een paar minuten voor jezelf neemt, je bent juist een goede ouder als je erkent dat je even de tijd nodig hebt. Met een heldere blik is het veel makkelijker om je kind aan te spreken, anders maak je het alleen maar erger. En geloof me: onze kinderen overleven het echt wel als ze boos op ons worden zodra we even weglopen.’
Het is de baby zelf niet aan te rekenen, maar zo’n pasgeborene haalt wel je hele leven overhoop, inclusief je vriendschappen. Welke het overleven en welke sneuvelen, dat is van tevoren niet te voorspellen. Dat weet journalist Laurien als geen ander.
Elsemieke (31) is samen met T (33), moeder van twee zoontjes (4 en 2) en redacteur bij Kek Mama. Chaotisch, chronisch moe en heeft een brein met 46 tabbladen tegelijkertijd open. Probeert rust in de chaos te vinden, maar met drie mannen in huis is die rust ver te zoeken.
Soms komt financiële schade niet door verkeerde keuzes of pure pech, maar door – jawel – je eigen kind. Dat ontdekte Julie (29) toen ze het roze glittertasje van haar 3-jarige peuter opende.
Kerst: het feest van lichtjes, liefde… en chaos. Dat wij moeders alle kerstballen hoog moeten houden wisten we natuurlijk al, maar soms zouden we dat wel even anders willen.
Soms kom je er niet uit in je eentje en kun je wel wat hulp gebruiken. Elke week vertelt een moeder over haar dilemma. Deze keer Linda, die zag hoe een moeder tegen haar zoon stond te schreeuwen op het station.