Waarom dit juist wél een goed moment is om kinderen te krijgen, ondanks alle zorgen in de wereld

ouderschap Beeld: Canva
Isa Bulthuis
Isa Bulthuis
Leestijd: 3 minuten

In een wereld waarin zorgen over geld, woningnood en het klimaat steeds zwaarder lijken te wegen, stellen veel mensen de vraag: is dit wel het juiste moment om kinderen te krijgen? Maar volgens politiek journalist Simon van Teutem in radioprogramma Villa VdB is het antwoord verrassend positief: ja, misschien is er wel nooit een beter moment geweest dan nu.

Lees verder onder de advertentie

Wie de cijfers erbij pakt, ziet dat Nederland het op veel vlakken beter doet dan ooit tevoren. “Rond de Tweede Wereldoorlog overleed één op de tien kinderen voor hun vijfde verjaardag”, vertelt Van Teutem aan Villa VdB. “Nu is dat nog maar één op de 250.” Een indrukwekkend verschil, dat volgens hem laat zien hoe sterk onze gezondheidszorg is verbeterd. En het blijft niet bij de zorg. In de jaren 80 leefde nog de helft van de Nederlanders van minder dan 30 dollar per dag. Tegenwoordig is dat minder dan 10 procent. Ook de lucht is schoner, het verkeer veiliger, en op sociaal vlak zijn er grote stappen gezet.

Lees verder onder de advertentie

Goed nieuws is geen nieuws

Volgens Van Teutem komt het door de aard van het nieuws dat we deze vooruitgang nauwelijks meekrijgen. “Goede ontwikkelingen halen het nieuws niet, omdat goed nieuws vaak geen nieuws is.” Daardoor raken we sneller gefixeerd op wat er misgaat, dan op wat er al goed gaat, en dat beïnvloedt ook hoe we naar het ouderschap kijken.

Lees verder onder de advertentie

Tijd voor een nieuw perspectief?

Hoewel het geboortecijfer blijft dalen, stelt Van Teutem dat we ons daar misschien niet al te veel door moeten laten afschrikken. “We denken vaak dat het slecht gaat, maar vergeleken met de rest van de wereld leven we in enorme luxe. Misschien is het tijd dat we dat wat vaker beseffen”, zegt hij. Zeker als het gaat om het maken van grote levenskeuzes, zoals het krijgen van kinderen.

Lees verder onder de advertentie

Kortom: perfect is het nooit, maar beter dan nu?

De wereld is verre van perfect, dat zal niemand ontkennen. Maar wie de feiten bekijkt in plaats van alleen de krantenkoppen leest, ziet ook een ander verhaal: dat van vooruitgang, stabiliteit en kansen. Misschien is het ouderschap juist nu geen sprong in het diepe, maar een sprong met uitzicht.

Lees verder onder de advertentie

De gemiddelde leeftijd dat Nederlandse vrouwen kinderen krijgen is hoger dan je denkt. Je leest er in dit artikel meer over.

Lees verder onder de advertentie

Meest bekeken