In een wereld waarin zorgen over geld, woningnood en het klimaat steeds zwaarder lijken te wegen, stellen veel mensen de vraag: is dit wel het juiste moment om kinderen te krijgen? Maar volgens politiek journalist Simon van Teutem in radioprogramma Villa VdB is het antwoord verrassend positief: ja, misschien is er wel nooit een beter moment geweest dan nu.
Lees verder onder de advertentie
Wie de cijfers erbij pakt, ziet dat Nederland het op veel vlakken beter doet dan ooit tevoren. “Rond de Tweede Wereldoorlog overleed één op de tien kinderen voor hun vijfde verjaardag”, vertelt Van Teutem aan Villa VdB. “Nu is dat nog maar één op de 250.” Een indrukwekkend verschil, dat volgens hem laat zien hoe sterk onze gezondheidszorg is verbeterd. En het blijft niet bij de zorg. In de jaren 80 leefde nog de helft van de Nederlanders van minder dan 30 dollar per dag. Tegenwoordig is dat minder dan 10 procent. Ook de lucht is schoner, het verkeer veiliger, en op sociaal vlak zijn er grote stappen gezet.
Lees verder onder de advertentie
Goed nieuws is geen nieuws
Volgens Van Teutem komt het door de aard van het nieuws dat we deze vooruitgang nauwelijks meekrijgen. “Goede ontwikkelingen halen het nieuws niet, omdat goed nieuws vaak geen nieuws is.” Daardoor raken we sneller gefixeerd op wat er misgaat, dan op wat er al goed gaat, en dat beïnvloedt ook hoe we naar het ouderschap kijken.
Hoewel het geboortecijfer blijft dalen, stelt Van Teutem dat we ons daar misschien niet al te veel door moeten laten afschrikken. “We denken vaak dat het slecht gaat, maar vergeleken met de rest van de wereld leven we in enorme luxe. Misschien is het tijd dat we dat wat vaker beseffen”, zegt hij. Zeker als het gaat om het maken van grote levenskeuzes, zoals het krijgen van kinderen.
Lees verder onder de advertentie
Kortom: perfect is het nooit, maar beter dan nu?
De wereld is verre van perfect, dat zal niemand ontkennen. Maar wie de feiten bekijkt in plaats van alleen de krantenkoppen leest, ziet ook een ander verhaal: dat van vooruitgang, stabiliteit en kansen. Misschien is het ouderschap juist nu geen sprong in het diepe, maar een sprong met uitzicht.
De gemiddelde leeftijd dat Nederlandse vrouwen kinderen krijgen is hoger dan je denkt. Je leest er in dit artikel meer over.
Sinds de verhuizing naar Spanje heeft de familie Jelies allesbehalve stilgezeten. Inmiddels wonen ze alweer bijna drie jaar in Pinoso, waar ze hun leven opnieuw hebben opgebouwd. Naast het genieten van het Spaanse leven zijn ze ook druk bezig met een nieuw project: een eigen winkel.
Een bevalling is een ervaring die alles van je vraagt: je lijf, je hoofd en soms ook je gevoel voor realiteit. En toch doen miljoenen vrouwen het, vaak bewuster en sterker dan ze ooit van zichzelf hadden gedacht.
Moeder van een peuter, en nog steeds chronisch reislustig. Nu haar relatie voorbij is, stapt freelance redacteur Lianne Kooistra met haar dochter in een camper om voor lange tijd door Europa te trekken. Onderweg zoeken ze een nieuw ritme, nieuwe plekken en af en toe een speeltuin. In haar columns schrijft ze over hun tijdelijke […]
Toen Eva (31) na een pittige bevalling eindelijk met haar pasgeboren dochter thuiskwam, wachtte haar een hartverwarmende verrassing. Haar beste vriendin had de hele voortuin versierd. Maar een dag later veranderde dat warme gevoel volledig door een Tikkie.
Van zelf veters strikken tot netjes eten met mes en vork: volgens Supernanny Jo Frost zijn het juist die alledaagse vaardigheden waar steeds meer kinderen moeite mee hebben.