Levi (15) zit in 5 vwo en maakt zich al vanaf jonge leeftijd zorgen over de opwarming van de aarde. In groep 7 van de basisschool begon hij te schrijven over het klimaat. Uiteindelijk werd het een groots project en schreef hij het boek Kinderen voor het klimaat.
Lees verder onder de advertentie
Levi: “Ik zat in een speciale klas voor hoogbegaafde leerlingen toen we een vrije opdracht kregen. We mochten zelf een project bedenken om aan te werken. Omdat ik toen al veel nadacht en me ook zorgen maakte over het klimaat, besloot ik daarover te gaan schrijven.
Eigen boek
In het begin was het gewoon een schoolproject, maar toen de opdracht klaar was, voelde het nog niet af. In de jaren daarna ben ik er zelf verder aan blijven werken. Ik las veel over het onderwerp, leerde bij en probeerde alles zo goed mogelijk te begrijpen. Uiteindelijk had ik een manuscript in handen. Dat heb ik opgestuurd naar een uitgever, zonder grote verwachtingen, eerlijk gezegd. Ik dacht: misschien doen ze er iets mee, misschien ook niet. Toen ze belden dat ze het boek wilden uitgeven, was ik dan ook echt verrast en heel blij. Ze hadden wat aanpassingen, maar over het algemeen vonden ze het een goed boek. Dat moment vergeet ik niet snel.
Wat me zo bezighield aan het klimaat, was dat het zoiets groots is. Ik hoorde over de stijgende zeespiegel en overstromingen, en daar kon ik soms echt wakker van liggen. Door de jaren heen ben ik daar wel wat rustiger in geworden. Het ligt allemaal veel genuanceerder dan ik toen dacht. Met mijn boek wil ik vooral dat kinderen begrijpen wat er speelt, maar ook voelen: ik kan hier zelf iets in betekenen. Dat het niet hopeloos is. Ik heb daarom bewust gekozen voor een positieve insteek, met veel aandacht voor wat je zelf kunt doen. Er zit ook een hoofdstuk in met praktische tips. Een belangrijk onderwerp daarin is eten. Voedsel is verantwoordelijk voor een groot deel van de wereldwijde CO2-uitstoot. Denk aan productie, vervoer en vooral ook verspilling. Minder voedsel ver spillen kan al enorm helpen. Als kind kun je daar invloed op hebben.
Lees verder onder de advertentie
Meer invloed dan je denkt
Ik denk zelfs dat je als kind meer invloed hebt op je ouders dan een folder of campagne. Ouders zijn eerder geneigd om iets te veranderen als hun kind erover begint. Dat heb ik thuis ook gemerkt. Ik wilde graag vegetarisch eten, vanwege het klimaat. Dat heeft mijn ouders gestimuleerd om als gezin die keuze te maken. Inmiddels eten we thuis al twee jaar vegetarisch. Verder koop ik tweedehands kleding, dat is goedkoper, beter voor het klimaat en eigenlijk een hele makkelijke keuze om te maken. Juist dat soort dingen hebben een grote impact als veel mensen het zouden doen.
Lees verder onder de advertentie
Tegen een kind dat zich zorgen maakt over de toekomst zou ik willen zeggen: het is logisch dat je je zorgen maakt, maar probeer niet bang te worden. Kijk naar wat je zelf kunt doen, hoe klein het ook is. Juist al die kleine stappen samen, maken uit eindelijk het grote verschil.”
Ook tweeling Ellen en Jan (11) maken zich zorgen om het klimaat. Ze wonen met hun ouders, broer en broertje op een akkerbouwbedrijf waar 2 hectare is aangeplant als voedselbos met 5000 bomen en eetbare bloemen en hebben daar grote plannen mee. Hier lees je het hele interview met broer en zus.
Een mobiele telefoon, die heeft een kind toch niet nodig, vindt de een. Buitenspelen zal ie, en boeken lezen. Juist wel, vindt de ander. Een mobiel is namelijk hartstikke educatief, en nog veilig ook.
Ellen (37) is getrouwd met Arend (39) en moeder van Sanne (9) en Keesje (7). Haar man heeft zich een paar jaar geleden laten verleiden om in de crypto’s te stappen, maar dat heeft nog niet het gewenste resultaat opgeleverd.
Leven zónder auto, videogames en de hipste items, maar met tweedehands parels, biologische boodschappen en kamperen in de natuur. Moeder Kari (37) leeft samen met haar dochters Isaya (10) en Alela (7) volgens de seizoenen, voor een groen en vrij leven.
Anouk is trotse echtgenote van Erwin en mama van vier meiden: Aurélie (12), Emeline (10), Vieve (8) en Lilou (5). In hun levendige huishouden is het soms één en al chaos, maar liefde, gelach en spontane dansfeestjes voeren steevast de boventoon. Anouk deelt vol enthousiasme haar avonturen in het ouderschap.
Zo zit het met de centen bij andere gezinnen. Wat komt erin? Wat gaat eruit? En blijft er nog iets over? In Banksaldo delen ouders hun maandelijkse inkomsten en uitgaven. Want laten we eerlijk zijn: zijn we niet allemaal een beetje benieuwd hoe anderen het doen? Deze week het banksaldo van Naomi.
Na een pittige periode met ziekenhuisopnames, mentale dips en een kinderwens die even op pauze staat, probeert Amy Rose, bekend van Winter Vok Liefde, vooral weer te vertrouwen op haar eigen lichaam en gevoel. En dat doet ze stap voor stap.