Groep 8 kamp: het is de laatste keer met z’n allen weg voordat de grote sprong naar de middelbare school wordt gemaakt. Wat Keesje alleen niet had verwacht, was dat ze halverwege dat kamp in de auto zou stappen om haar zoon op te halen.
Lees verder onder de advertentie
Keesje, moeder van Sam (13) en Iris (9): “Ik weet nog precies waar ik was toen mijn telefoon ging. Het was dag drie van het groep 8-kamp op Terschelling. Ik zat nét aan mijn eerste kop koffie zonder kinderen. Een zeldzaam moment van rust. Sam, mijn oudste, zat ondertussen in een tent op een Waddeneiland zijn volwassenwording te vieren met drie nachten kamperen en nul toezicht na tienen. Of nou ja, dat was het idee.
Lees verder onder de advertentie
Ophalen
De naam van de meester verscheen op mijn scherm en mijn moederhart schoot gelijk in de hoogste versnelling. Want als een docent op kamp belt, is dat zelden om te zeggen dat je kind een lintje verdient. ‘Goedemorgen’, zei hij met dat typisch bezorgde-schoolmeestertoontje, ‘ik ben bang dat we je moeten vragen Sam op te halen.’ Ook een paar van zijn maatjes moesten opgehaald worden.
Lees verder onder de advertentie
In de tent
De meester somde de problemen netjes op: opstandig gedrag in de avonduren, meer snoep meegesmokkeld dan toegestaan en vooral: ‘s nachts keten in de tent met zijn vrienden. En o ja, bij het binnenvallen van de tent – een soort nachtelijke razzia, stel ik me zo voor – lagen er ook nog eens meiden in de slaapzakken van de jongens. Volgens de meester waren daar ‘héle andere dingen gebeurd dan gezellig kletsen’. ‘Héle. Andere. Dingen.’ benadrukte hij. Ik kon hem bijna horen fronsen.
Maar toen ik vroeg wat dan precies en hoe hij dat wist, kwam er ineens veel geaarzel. ‘Tsja, dat weten we natuurlijk niet helemaal zeker, maar…’
Gewoon chillen
Kijk, ik ken mijn zoon. En ik weet dat iedere moeder dat zegt, maar écht: Sam is goed bevriend met die meiden. Ze zitten in dezelfde vriendengroep, ze hangen in onze tuin, ze drinken liters limonade aan mijn keukentafel en ik ken hun moeders goed. Die kinderen zijn met elkaar opgegroeid. Als er al iets gebeurde, dan was het waarschijnlijk een ruzie over wie het laatste spekkie kreeg.
Lees verder onder de advertentie
En ja, ik geloof hem. Hij vertelde me later dat ze gewoon aan het lachen waren” ‘We lagen gewoon te chillen mam. Het was koud, dus we lagen met z’n allen onder wat slaapzakken. Niet eens in dezelfde.’
Gelachen en geluisterd
Ik heb hem zonder mokken opgehaald. Hij stond daar met zijn rugzak te wachten, een beetje sip maar vooral opgelucht dat hij daar weg kon. Op de terugweg zijn we gestopt bij de McDonald’s. Dubbele cheeseburger, grote friet en een McFlurry. We hebben gelachen en ik heb geluisterd naar zijn verhalen.”
Ook Mikki had een interessant schoolkamp: ‘De hulpouders lagen tijdens het schoolreisje halfnaakt verstopt in het bos.’ Je leest het hier.
Relaties lijken soms vanzelf te lopen, totdat dat ineens niet meer zo voelt. Want hoe leuk de eerste verliefde fase ook is, een langdurige relatie vraagt onderhoud. Zonder aandacht, liefde en inzet kan zelfs een sterke band langzaam afbrokkelen.
Het moederschap is een achtbaan van emoties, laat staan als je moeder bent van een drieling. Dat weet Fanishta, bekend van Meer dan Verwacht, als geen ander.
Peuters zijn onweerstaanbaar (oké en soms ook bloedirritant). Die bolle wangen, die schaterlach, dat kleine handje dat ineens in het jouwe glipt… Je smelt toch meteen? Maar wist je dat peuters ook hun eigen liefdestaal hebben?