Vrouwen slikken ‘m al decennialang, vooral om niet zwanger te worden. Maar de anticonceptiepil blijkt nu een ander onverwacht voordeel te hebben. Uit onderzoek blijkt namelijk dat vrouwen na het slikken van de pil minder kans hebben op eierstokkanker.
Lees verder onder de advertentie
Hoewel de anticonceptiepil tegenwoordig nogal onder vuur ligt, blijkt het voorbehoedsmiddel nu ook een ander voordeel te hebben. Wetenschappers van de Universiteit van Zuid-Australië hebben ontdekt dat vrouwen die de anticonceptiepil hebben geslikt minder kans hebben op eierstokkanker. En dat is goed nieuws, want deze ziekte wordt vaak laat ontdekt en heeft daardoor een lage overlevingskans.
Lees verder onder de advertentie
Minder risico op eierstokkanker
De onderzoekers doken in een grote hoeveelheid data van de UK Biobank (220.000 vrouwen en 3.000 verschillende gezondheidskenmerken) en kwamen tot een verrassende conclusie: vrouwen die ooit de pil hebben geslikt, hebben maar liefst 26 procent minder kans op het ontwikkelen van eierstokkanker. Heb je na je 45e de pil geslikt? Dan daalt het risico met maar liefst 43 procent.
Het geheim zit waarschijnlijk in het verminderen van het aantal eisprongcycli. Minder vaak een eisprong betekent minder belastend voor de eierstokken. Het lijkt erop dat dit de kans op het ontstaan van tumoren verkleint. Professor Elina Hyppönen, hoofdauteur van het onderzoek dat gepubliceerd werd in het vakblad International Journal of Gynecological Cancer, benadrukt dat dit een belangrijke ontdekking is: “Deze analyses bieden concrete aanknopingspunten om eierstokkanker te voorkomen.”
Lees verder onder de advertentie
Meer ontdekkingen
Maar er is meer. Zo vonden de onderzoekers biologische signalen die al ruim twaalf jaar voor de diagnose zichtbaar zijn in het bloed. Denk aan veranderingen in rode bloedcellen en bepaalde leverenzymen. Deze alarmbellen kunnen in de toekomst mogelijk helpen om eierstokkanker eerder op te sporen. Ook je levensstijl blijkt invloed te hebben: vrouwen met een gezond gewicht lopen minder risico, net als vrouwen die twee of meer kinderen hebben gekregen.
Lees verder onder de advertentie
Mis niks van Kek
Volg ons kanaal en lees als eerste nieuwe verhalen en columns
Lage overlevingskans
In Nederland krijgen jaarlijks ruim 1.400 vrouwen de diagnose eierstokkanker, blijkt uit cijfers van het Integraal Kankercentrum Nederland (IKNL). Eierstokkanker is een van de meest verraderlijke vormen van kanker. De symptomen, zoals een opgeblazen gevoel, buikpijn, vaker moeten plassen of sneller vol zitten na het eten, zijn vaak zo vaag dat je ze makkelijk wegwuift. En dat draagt bij aan sombere overlevingskansen. Waar na vijf jaar 38 procent van de patiënten nog leeft, overleeft minder dan 30 procent de ziekte tien jaar na diagnose.
Lees verder onder de advertentie
‘Blijf alert’
“Als we de ziekte vroeg ontdekken, stijgt de overlevingskans naar meer dan 90 procent”, benadrukt onderzoeker Amanda Lumsden. Hyppönen pleit voor vervolgonderzoek, maar geeft ook een paar belangrijke tips: blijf alert op signalen van je lichaam en onderhoud een gezond gewicht.
Voor degenen die hoopten op een derde koninklijke spruit: het lijkt erop dat prins Harry en zijn vrouw Meghan geen plannen hebben voor nog een kindje. Harry vertelt openhartig over het ouderschap.
Het griepvirus heerst en dat betekent dat je als moeder regelmatig met onverwachte momenten moet dealen. Zo ook Maartje, die haar zieke kleuter Esmée een oppepper wilde geven met een warm bad. Dat liep alleen anders dan verwacht.
Astleigh en Rowan, bekend van Married At First Sight, zijn trotse ouders geworden van een dochtertje. Het stel zit op een roze wolk, maar verbaast zich ook over een situatie: wildvreemden die zomaar je baby in de kinderwagen aanraken. Daar heeft kersverse papa Astleigh nu iets op bedacht: een baby-button.
Sommige mannen zijn geboren romanticussen, net als Ryan Gosling in The Notebook, maar bij anderen moet je een vergrootglas pakken om een vleugje romantiek te vinden. Heb jij een van de minst romantische partners?
Ein-de-lijk die perfecte oppas gevonden, kom je thuis en rent je dochter ineens alleen door de speeltuin of krijg je een ‘warm’ welkom van je kleine draak.