Juf Ilva: ‘Dit is waarom ik heb ingestemd met het afschaffen van een moederdagcadeau knutselen op school’
Ilva Kuijpers (28) is leerkracht van groep 1/2. Iedere maand schrijft ze voor Kek Mama een column over haar belevenissen op de basisschool.
Beeld: Canva
Het aantal jonge kinderen dat naaktbeelden van zichzelf maakt en deelt, neemt schrikbarend toe.
Expertisecentrum Offlimits sloeg alarm nadat het meldpunt in 2025 bijna 1 miljoen afbeeldingen van seksueel kindermisbruik verwerkte. Wat misschien nog het meest verontrustend is is dat 40 procent van dat materiaal door minderjarigen zelf is gemaakt. En dan hebben we het vaak over kinderen tussen de 7 en 10 jaar oud.
Volgens plaatsvervangend directeur Madeleine van der Bruggen is dit een ontwikkeling die tien jaar geleden nauwelijks voorkwam. “Ik heb lang bij de politie gewerkt, toen zagen we dit niet. Nu krijgen we signalen van behandelaren dat kinderen hier steeds jonger mee in aanraking komen.”
De verklaring ligt deels in iets wat in veel huishoudens heel normaal is: jonge kinderen met een eigen telefoon of tablet. Zonder toezicht belanden ze op platforms waar ze contacten leggen die niet altijd zijn wat ze lijken. “Ze denken dat ze met leeftijdsgenoten praten, maar worden soms verleid of gemanipuleerd”, legt Van der Bruggen uit.
Vaak begint het onschuldig, bijvoorbeeld via TikTok, maar worden kinderen daarna naar andere platforms gelokt. Daar gaat het mis. Kinderen sturen beelden zonder te beseffen wat ze doen. “Ze interpreteren het vaak niet eens seksueel. Pas later dringt door wat de gevolgen zijn.”
En als die beelden eenmaal gedeeld zijn ligt chantage op de loer. Dat juist jonge kinderen hierin meegaan, heeft volgens experts alles te maken met iets heel basaals: behoefte aan aandacht. “Kinderen zijn vatbaar voor complimenten. Als iemand aardig doet, voelen ze zich gezien. Dan kan de stap naar het sturen van een foto ineens klein worden.”
Belangrijk detail: dit gedrag past totaal niet bij hun leeftijd. Het kan hun seksuele ontwikkeling verstoren, en soms speelt er meer op de achtergrond, zoals eerdere trauma’s. Maar dat is lang niet altijd het geval. De cijfers uit 2024 waren al zorgwekkend, maar 2025 laat zien dat de trend doorzet, en zelfs verergert. Daarom start het WODC een groot onderzoek naar hoe kinderen precies in dit soort situaties terechtkomen.
“Check in bij je kind. Ga er eens bij zitten. Vraag hoe hun online dag was uit oprechte interesse.” Ook scholen moeten volgens Offlimits eerder beginnen met digitale weerbaarheid. Niet pas in de bovenbouw, want dan ben je eigenlijk al te laat.
Benieuwd met welke nieuwe tool je naaktfoto’s van tieners offline haalt? Je leest het hier.
Beluister onze nieuwste podcast-aflevering hieronder!
Bron: Offlimits