Vanaf dit jaar zijn er belangrijke wijzigingen in het vaccinatieschema voor kinderen in gegaan. Een van de grootste veranderingen gaat over de BMR-prik. We kunnen het ons voorstellen dat je hier als ouder vragen over hebt. Daarom hebben we over deze vaccinatie de belangrijkste punten op een rij gezet.
Bof, mazelen en rodehond
Veel van jullie (ruim 90%) weten het al: de BMR-prik beschermt je kind tegen bof, mazelen en rodehond. Het zijn drie zeer besmettelijke ziekten die in sommige gevallen ernstige gevolgen kunnen hebben.
Bof veroorzaakt een ontsteking van de speekselklier bij het oor. Daarom hebben kinderen met de bof een dikke wang. Soms kan hersenvliesontsteking ontstaan. Sommige jongens kunnen minder vruchtbaar worden door de bof. Zij kunnen dan later moeilijk kinderen krijgen.
Mazelen is een infectieziekte met hoge koorts en huiduitslag: de bekende rode vlekjes op het lichaam. Vaak ontstaat een middenoorontsteking. Soms krijgen kinderen longontsteking of hersenontsteking waaraan ze kunnen overlijden.
Rodehond geeft ook meerdere klachten: je kunt vlekjes krijgen, maar ook keelpijn en koorts. De ziekte is gevaarlijk voor zwangere vrouwen en ongeboren baby’s. De baby kan met ernstige afwijkingen worden geboren, zoals blindheid en doofheid, of een ontwikkelingsachterstand.
Om je kind tegen bof, mazelen en rodehond te beschermen kan je kleintje de BMR-vaccinatie krijgen. Kinderen krijgen de BMR-vaccinatie twee keer. Als ze 14 maanden oud zijn en rond de leeftijd van 3 jaar. Dat was eerst op 9-jarige leeftijd. Bekijk het nieuwe vaccinatieschema van 2025 voor de details.
Twee prikken
De eerste prik wordt gegeven als je baby 14 maanden of ouder is, omdat de vaccinatie dan het beste werkt. Vóór die tijd kan je kindje nog antistoffen van jou hebben die het vaccin minder effectief maken. Na die eerste prik zijn de meeste kinderen beschermd. Om te zorgen dat bijna alle kinderen zijn beschermd, is een tweede prik nodig. Daarmee is maar liefst 99% van de kinderen beschermd.
Wijziging in het vaccinatieschema
Kinderen krijgen de 2e prik tegen bof, mazelen en rodehond voortaan rond de leeftijd van 3 jaar in plaats van 9 jaar. Met als doel om kinderen nóg beter tegen mazelen te beschermen. Is je kind al 3 jaar geweest? Geen nood. Je krijgt vanzelf een uitnodiging om de prik alsnog te halen.
Meer informatie over de BMR-vaccinatie? Hier vind je meer informatie.
Dit artikel is geschreven in samenwerking met RIVM.
Iedere ouder kent het: je waarschuwt je kind voor iets waarvan je zéker weet dat het mis kan gaan. Je kind zegt dat het heus wel weet wat het doet, jij probeert het los te laten en denkt: prima, dan leer je het zelf wel. Tot het moment waarop je precies ziet gebeuren waarvoor je […]
Annick Velthuis, bekend van Over Mijn Lijk, gaat door een moeilijke periode. Kort nadat zij en Roy bekendmaakten uit elkaar te zijn, laat ze weten voorlopig een stap terug te doen. Niet alleen de breuk, maar ook de reacties van buitenaf hebben hun tol geëist. ‘Ik ben even klaar met vechten, met sterk zijn en […]
Vrije liefde, minder regels, lekker rondzwieren met bloemen in je haar: zo herinneren we ons de hippietijd. Maar was die generatie echt vrijer dan wij nu? En wat hielden we eraan over? Journaliste Kim Hopmans keek naar verhalen uit die tijd én naar haar eigen overvolle agenda.
Gezinsuitbreiding bij Bo Wilkes. De Echte Gooische Moeder heeft er naar eigen zeggen een ‘baby boy’ bij en stelt het nieuwste lid van haar gezin vol trots voor op Instagram.
Wie was je ook alweer voordat je kinderen kreeg? Dat ontdek je alleen als je echt even uit de ouderrol kan stappen. Renate en haar man sloten een pact, en pakken om beurten het vliegtuig naar de vrijheid, naar hun oude ik.
Rapper Bizzey, oftewel Leo Roelandschap en zijn vrouw Renee schitteren op de cover van de nieuwe Kek Mama. Na een moeilijke tijd zijn ze happyer dan ooit. Met elkaar, maar ook als ouders van zoon November (10) en dochter Juno (3). Wij spraken ze.