Hebben twee linkshandige ouders een grotere kans op een linkshandig kind? En hebben tweelingen altijd dezelfde voorkeurshand? Wij leggen je alles uit over de genetische bepaling van links- en rechtshandigheid.
Lees verder onder de advertentie
Als je een gokje moet wagen over wat de voorkeurshand van je kind wordt, dan raden we je met klem aan om rechts te roepen. Zo’n 88% van de mensen is rechtshandig, dus statistisch gezien is die kans het grootst. Zo’n 10% is linkshandig en de rest van de mensen gebruikt beide handen even veel. We gaan nog even door met de percentages. De kans dat twee linkshandige ouders samen een linkshandig kind krijgen is 26%. De kans op een rechtshandig kind is dus zelfs in dat geval vele malen groter. De kans dat twee rechtshandige ouders een linkshandig kind krijgen is 10%.
Lees verder onder de advertentie
Erfelijkheid bij links- en rechtshandigheid
Er speelt dus wel iets van erfelijkheid mee, maar het bepaalt niet alles. Dat zien we ook terug aan tweelingen. Zo kunnen eeneiige tweelingen bestaan uit één linkshandig kind en één rechtshandig kind. Dat is zelfs bij 23% van de eeneiige tweelingen het geval. Hierin zien we dat genen minder directe invloeden hebben op voorkeurshanden dan op bijvoorbeeld iets als oogkleur. Eeneiige tweelingen hebben namelijk altijd dezelfde kleur ogen.
Lees verder onder de advertentie
Andere invloeden
De knappe koppen van Quest spraken met Carolien de Kovel van het Max Planck Instituut voor Psycholinguïstiek. Zij legt uit dat sommige aspecten rondom links- en rechtshandigheid ook in de wetenschap nog een raadsel zijn: “Of je ogen blauw of bruin zijn, wordt bepaald door één gen, terwijl je dominante hand wordt beïnvloed door tientallen tot honderden genen. Daarvan zijn er nu twee geïdentificeerd.” En dus niet alleen genen spelen mee. Ze noemt het ‘een optelsom van veel kleine genetische en andere invloeden’. Maar ook over die andere invloeden is nog veel onbekend. “Opvallend is wel dat kinderen met een laag geboortegewicht, of na een bevalling met stuitligging of keizersnede, een grotere kans hebben om links te worden.”
Lees verder onder de advertentie
Jongens versus meisjes
Daarnaast zijn jongens vaker linkshandig dan meisjes. Het gaat om 14% van de jongens tegenover 10% van de meisjes. De Kovel legt uit: “Dat komt misschien door hormonen. Wetenschappers denken in elk geval dat rechts de standaard is en dat je handvoorkeur door afwijkende omstandigheden kan opschuiven naar links.”
Lees verder onder de advertentie
Allang geen afwijking meer
Een afwijking? Zo zien we linkshandigheid natuurlijk allang niet meer. Vroeger was dat wel zo en werden linkshandige kinderen gedwongen om met rechts te schrijven. Tegenwoordig is dat heel anders en zijn er veel hulpmiddelen om linkshandige kinderen een handje te helpen. Wij vertellen je hoe jij als ouder je linkshandige kind het beste kunt ondersteunen.
In ons Kek Mama magazine lees je de mooiste verhalen, herkenbare columns en de leukste fashion en lifestyle tips. Abonneer je nu voor slechts € 29,95 per jaar en ontvang de glossy als eerste op je deurmat.
Het dochtertje van Famke had zo’n zin in het kinderfeestje op het strand van een van haar beste vriendinnetjes, maar het liep uit op veel pijn en verdriet. Het meisje bleek namelijk niet ingesmeerd te zijn en kwam vuurrood thuis. Ze was mega verbrand.
In de nieuwste aflevering van Het Waren Twee Fantastische Dagen op SBS6 doet Jaimie Vaes een boekje open. Ze vertelt openhartig over haar gewelddadige relatie met rapper Lil Kleine, aka Jorik.
Ze spelen samen, twee meisjes van een jaar of zeven. Boven op de kinderkamer, urenlang zoet met knuffels, tekenspullen en fantasieën. Het lijkt een droom van een speelafspraak. Tot de avond valt en boven tafel komt wat ze daar echt deden.
Ruzie met je moeder: sommigen moeten er niet aan denken, voor anderen is het al jaren hun realiteit. Natasja en haar moeder kregen ruzie en sindsdien heeft haar moeder haar dochter niet eens kunnen zien opgroeien.
In Spanje hebben kinderen maar liefst drie maanden zomervakantie. In Nederland is dat maar (“maar?”) zes weken. Is het tijd om in Nederland de zomervakantie ook te verlengen? We vroegen het jullie.