Mascha (39): “Onze kinderen zijn 5 en 8 jaar oud. Ze gaan tegelijkertijd naar bed, namelijk om half 8. Mijn oudste kind werd laatst door een klasgenootje uitgelachen hierom en ‘baby’ genoemd. Ik merk ook dat ze zich vaak verzet als we haar naar boven brengen. Wat zijn normale bedtijden voor kinderen?”
is Nederlands eerste gecertificeerde slaapcoach. Zij legt uit: “Ieder kind heeft een slaapbehoefte per nacht. Voor een kind van 5 jaar is dat gemiddeld 11 uur, voor een achtjarige gemiddeld 10 tot 10,5 uur. Zo ver liggen die behoeftes niet uit elkaar, het is dus helemaal niet gek dat je kinderen tegelijkertijd naar boven gaan. Dat is ook nog eens praktischer voor de ouder die ze op bed legt, anders blijf je bezig.”
Lees verder onder de advertentie
Als je kind nog niet naar bed wil
Wat als je kind zich verzet, net als de dochter van Mascha? Susanne adviseert: “Leg je oudste kind uit hoe belangrijk slaap is om goed te functioneren, ook op school. Misschien kan je een deal sluiten dat ze nog even in bed mag lezen? Kijk hoeveel slaap ze per nacht nodig heeft – dus ook hoe laat ze ’s morgens weer wakker is – en speel daar op in.”
Lees verder onder de advertentie
Bedtijden per leeftijd
Susanne gelooft niet dat alle kinderen van 8 jaar per se op hetzelfde moment naar bed hoeven te gaan. “Ieder kind heeft een natuurlijke bedtijd die het beste bij dat kind past, en slapen op de interne klok heeft het beste herstellende vermogen.” Maar ze kan zich wel voorstellen dat het fijn is voor ouders om een indicatie te hebben. Dit zijn normale bedtijden per leeftijd:
Boys moms weten: zoons kunnen heftig zijn. Zo ook het zoontje van Frida, toen ze op vakantie was in Kroatië met haar gezin. Hij legde eigenhandig het hele zwembad plat. Per ongeluk.
Elke ouder weet: er komt een moment en dan pikt je kind iets op wat ie absoluut niet had mogen horen. Zo liet de vijfjarige Hugo op een subtiele, maar duidelijke manier weten hoe zijn vader over bepaalde collega’s denkt.
Met twee gezinnen op vakantie, hoe meer zielen, hoe meer vreugd, dachten Anna en haar man. Dat viel tegen, bleek toen ze eenmaal in Frankrijk gearriveerd waren.
Toen Rosie een baby was, vond ik uiteten gaan best een uitdaging. Nu ze twee is, valt het nog niet altijd mee. En dat heeft niet alleen met het kind te maken.
We bereiden ons maandenlang voor op dé grote dag: de bevalling. Bevalplan? Check. Pufcursus? Check. Maar van presentatrice Shelly Sterk mogen we ons best vaker focussen op de periode ná de geboorte, het herstel: “Je lichaam is de volgende dag echt niet klaar voor een wandeling van tien kilometer achter de kinderwagen.”
Lekker afkoelen in de zee of het zwembad staat garant voor dikke pret, maar soms ook voor dikke tranen – van het lachen of van het huilen.Ze iets laten zien, dat lukteMelissa (37): “Ik zou mijn kinderen weleens even wat laten zien. Parmantig stapte ik op de hoogste duikplank van het zwembad en met een […]