Steeds meer scholen voeren regels in om mobiele telefoons uit de klas te weren. Het idee daarachter is simpel: minder schermen zouden moeten leiden tot betere concentratie en hogere leerprestaties.
Lees verder onder de advertentie
Nieuw onderzoek suggereert echter dat de werkelijkheid mogelijk ingewikkelder ligt.
Onderzoek
Uit een studie van onderzoekers van de UCLA blijkt namelijk dat niet zozeer het gebruik van een telefoon op school samenhangt met leesprestaties, maar het hebben van een eigen toestel. Voor het onderzoek keken de onderzoekers naar leerlingen uit groep vijf tot en met groep acht. De kinderen lazen verschillende teksten en maakten vervolgens opdrachten om hun leesbegrip te meten. Daarnaast werd informatie verzameld over hun telefoongebruik en de vraag of zij een eigen toestel hadden.
Lees verder onder de advertentie
Leesbegrip
Wat opviel, is dat leerlingen met een eigen mobiele telefoon scoorden gemiddeld lager op leesbegrip dan leeftijdsgenoten zonder telefoon. Volgens hoofdonderzoeker Patricia Greenfield maakte het daarbij geen verschil op welke leeftijd een kind een telefoon kreeg.
“Wij ontdekten dat er geen leeftijd is waarop het geven van een telefoon aan een kind beter of slechter uitpakt voor leesbegrip. Het gaat er simpelweg om dát een kind een telefoon heeft”, zegt hoofdauteur en UCLA-hoogleraar psychologie Patricia Greenfield. “Dat geldt zowel voor leerlingen uit groep vijf als voor leerlingen uit groep acht.”
Lees verder onder de advertentie
Smartphone op tafel of thuisgelaten?
Opvallend genoeg vonden de onderzoekers geen aanwijzingen dat de fysieke aanwezigheid van een telefoon tijdens de test invloed had op de resultaten. Kinderen die hun toestel die dag bij zich hadden, scoorden vergelijkbaar met kinderen die geen telefoon op school hadden.
Dezelfde scores
“Kinderen die hun telefoon meenamen naar school behaalden dezelfde leesbegripscores als kinderen die die dag geen telefoon bij zich hadden”, aldus Greenfield. “Het is dus het bezit van een telefoon, en niet de directe aanwezigheid ervan, dat samenhangt met zwakker leesbegrip op de basisschool.” Ook meldingen of binnenkomende berichten speelden tijdens het onderzoek nauwelijks een rol, omdat de leerlingen tijdens de toetsen vrijwel geen notificaties ontvingen.
Lees verder onder de advertentie
Mogelijk voordeel
De onderzoekers ontdekten daarnaast nog een interessante uitzondering. Kinderen die thuis geen Engels spreken, leken juist voordeel te kunnen halen uit vroeg sms-gebruik.
Bij leerlingen uit onder meer Arabisch- en Spaanstalige gezinnen bleek dat vroeg beginnen met sms’en samenhing met betere leesprestaties op latere leeftijd. “Als je een telefoon hebt en uit een gezin komt waar thuis geen Engels wordt gesproken, dan is het voor het leesbegrip gunstiger om op jongere leeftijd te beginnen met sms’en“, zegt Greenfield. “Sterker nog, wanneer leerlingen uit Arabisch- of Spaanstalige gezinnen al in groep vier of groep vijf begonnen met sms’en, hadden zij tegen de tijd dat zij in groep acht zaten leesbegripscores die vergelijkbaar waren met leeftijdsgenoten zonder telefoon.”
Lees verder onder de advertentie
Meer dan alleen schoolprestaties
De onderzoekers benadrukken dat hun bevindingen niet betekenen dat telefoonverboden op school zinloos zijn. Ook als een verbod geen directe invloed heeft op leerresultaten, kunnen er volgens hen andere voordelen zijn. Zo kan minder telefoongebruik tijdens schooluren ervoor zorgen dat kinderen vaker persoonlijk contact hebben met klasgenoten en leraren. Dat zou op zijn beurt weer positief kunnen uitpakken voor sociale vaardigheden en onderlinge relaties. De studie laat daarmee zien dat de discussie over kinderen en smartphones waarschijnlijk complexer is dan alleen de vraag of telefoons wel of niet in de klas thuishoren.
Lees verder onder de advertentie
Benieuwd naar dé schermtijdfout die bijna elke ouder maak? Je leest het hier.
Roze beschuit met muisjes voor Patricia Bierings. De realityster, bekend van het achtste seizoen van Married at First Sight, is moeder geworden van haar eerste kindje.
Kinderen onthouden niet alleen wat ouders voor hen doen, maar ook hoe ze zich door hun woorden laten voelen. Een opmerking die voor een ouder misschien onschuldig of praktisch bedoeld lijkt, kan jarenlang bij een kind blijven hangen. Zeker wanneer gevoelens regelmatig worden weggewuifd of kinderen het idee krijgen dat ze niet goed genoeg zijn.
Wie zondag naar buiten kijkt, kan zomaar verrast worden door een opvallend luchtverschijnsel: een gigantische zeppelin die laag over een deel van Nederland vliegt.
Moeder van een peuter, en nog steeds chronisch reislustig. Nu haar relatie voorbij is, stapt freelance redacteur Lianne Kooistra met haar dochter (3) in een camper om voor lange tijd door Europa te trekken. Onderweg zoeken ze een nieuw ritme, nieuwe plekken en af en toe een speeltuin. In haar columns schrijft ze over hun […]
Influencer Laura Brijde (30) verruilde Nederland voor het zonnige Spanje, waar ze samen met haar man Tony en hun twee zoontjes Yuilan en Río woont. Inmiddels weet ze één ding zeker: haar kinderen ziet ze het liefst opgroeien onder de Spaanse zon.
Elaine (39) dacht dat ze eindelijk de perfecte man had gevonden: hij was grappig, attent en had precies de juiste dosis zelfvertrouwen. Toch was er één moment tijdens de date waarop de aantrekkingskracht compleet verdween.