Veel ouders willen hun kind coachen en aanmoedigen tijdens het sporten, maar te veel druk kan juist averechts werken. Sportpsychologen waarschuwen dat ouders een van de grootste obstakels kunnen vormen voor de sportprestaties van hun kinderen.
Lees verder onder de advertentie
De afgelopen jaren hebben meerdere scholen in Zuid-Londen ouders verboden om aanwezig te zijn bij sportevenementen vanwege slecht gedrag, zoals het creëren van te veel prestatiedruk. Volgens Stephen Smith, voorzitter van de sport- en bewegingspsychologie-afdeling van de British Psychological Society, kan overmatige bemoeienis van ouders ertoe leiden dat kinderen ‘bevriezen door de druk’. Schreeuwen langs de zijlijn of constant coachen kan een kind onzeker maken en het plezier in de sport wegnemen.
Lees verder onder de advertentie
Onsportief gedrag van ouders
Dr. Matthew Cunliffe, sport- en bewegingspsycholoog, merkt op: “Er is zeker een element van onsportief gedrag van ouders dat we tegenwoordig regelmatig zien. Je ziet borden in het park op zaterdagochtend met teksten als: ‘Onthoud, het is bedoeld om leuk te zijn. Behandel de scheidsrechters met respect. Probeer niet het andere team uit te schelden.’”
Lees verder onder de advertentie
Hoewel het probleem duidelijk is, is de oorzaak volgens Cunliffe moeilijk aan te wijzen. Hij benadrukt dat het verbannen van ouders niet de oplossing is. Gezonde steun van ouders is juist belangrijk in de kindertijd. “Je ontneemt ouders de kans om hun kinderen te zien worstelen of slagen, terwijl ze belangrijke ontwikkelingsmijlpalen bereiken. Kinderen kijken naar hun ouders in tijden van stress: zij bieden emotionele steun. De meeste succesvolle sporters hebben redelijk sterke ouderlijke netwerken gehad.”
Veel wereldberoemde sporters hebben verteld dat de druk van hun ouders hen naar succes dreef of hen soms juist te ver duwde. David Beckham vertelde bijvoorbeeld dat het strenge trainingsschema van zijn vader hem elke avond urenlang in het park liet trainen. Hij barstte soms in tranen uit wanneer hij werd gewezen op zijn slechte prestaties. Tegelijkertijd zei hij dat deze ervaringen hem hielpen zich voor te bereiden op de druk van een internationale voetbalcarrière.
Lees verder onder de advertentie
Smith wijst erop dat het moeilijk is om te zeggen of dwingende ouders de sleutel tot sportief succes zijn. “Niemand praat echt over hoe hun ouders geen druk uitoefenden, en dat er ook negatieve gevolgen kunnen zijn.”
Motiveren en aanmoedigen
Volgens Cunliffe ontwikkelen kinderen van ouders die consistent, warm en betrouwbaar zijn meer zelfvertrouwen. Maar kinderen die te veel druk ervaren, kunnen voortdurend op zoek zijn naar goedkeurig en bang zijn voor afwijzing. “Ouders moeten motiveren en aanmoedigen, maar zodra ze coachende druk gaan uitoefenen, ontstaan er problemen”, legt Cunliffe uit. Smith voegt eraan toe dat er dringend aandacht moet komen voor de rol die ouders spelen in de training van hun kinderen.”
Lees verder onder de advertentie
Ouders willen doorgaans graag dat hun kind het goed doet: goals maken, winnen, uitblinken. Maar niet ieder kind is even talentvol of gemotiveerd. Hoe ga je daar mee om? Je leest het hier.
Als ouder wil je dat je kinderen gelukkig, zelfverzekerd en emotioneel sterk opgroeien. Volgens Jean Twenge, hoogleraar psychologie aan de San Diego State University, kan één eenvoudige opvoedregel het verschil maken: geen telefoons en tablets in de slaapkamer ’s nachts.
Anouk is trotse echtgenote van Erwin en mama van vier meiden: Aurélie (11), Emeline (8), Vieve (7) en Lilou (4). In hun levendige huishouden is het soms één en al chaos, maar liefde, gelach en spontane dansfeestjes voeren steevast de boventoon. Anouk deelt vol enthousiasme haar avonturen in het ouderschap.
Een gesprek dat normaal vol grapjes, herkenbare mom-talk en theekletspraat zit, krijgt deze keer een rauwe rand. In de nieuwste aflevering van hun podcast Chantal & Tina praten Chantal Janzen (46) en Tina de Bruin (51) openhartig over de heftigste periode in Tina’s leven.
Kim Feenstra deelt op Instagram een openhartig bericht over haar jeugd, haar trauma en het moederschap. Haar vijfjarige zoon Brooklyn heeft haar geholpen haar pijn uit haar jeugd te verwerken: “Door hem weet ik wat echte liefde is. Hij heeft mij leren voelen. Leren spelen. Leren helen. Hij heeft het innerlijke kind in mij leren […]