Vorig jaar zijn er wijzigingen doorgevoerd in het vaccinatieschema voor kinderen. Twee van die veranderingen gaan over de prikken tegen mazelen en kinkhoest. Hierbij de belangrijkste informatie over deze twee vaccinaties op een rijtje.
Bof, mazelen en rodehond
De BMR-prik beschermt je kind tegen bof, mazelen en rodehond. Het zijn drie zeer besmettelijke ziekten die soms ernstige gevolgen kunnen hebben.
Bof veroorzaakt een ontsteking van de speekselklier bij het oor. Daardoor krijgen kinderen een dikke wang. Soms kan hersen(vlies)ontsteking ontstaan. Jongens kunnen minder vruchtbaar worden door de bof. Ook kan doofheid veroorzaakt worden door de bof.
Mazelen is een infectieziekte die zorgt voor hoge koorts en huiduitslag: de bekende rode vlekjes op het lichaam. Vaak ontstaat een middenoorontsteking. Soms krijgen kinderen longontsteking of hersenontsteking waarvoor ziekenhuisopname nodig kan zijn. In ernstige gevallen kan een kindje overlijden. Vorig jaar zijn er vooral in maart en april veel meldingen geweest van de mazelen. Extra belangrijk om je kind te beschermen, dus.
Rodehond geeft ook meerdere klachten: je kunt vlekjes krijgen, maar ook keelpijn en koorts. De ziekte is gevaarlijk voor zwangere vrouwen en ongeboren baby’s. Er is meer kans op een miskraam of de baby kan met ernstige afwijkingen worden geboren, zoals blindheid en doofheid, of een ontwikkelingsachterstand.
Kinderen krijgen de BMR-vaccinatie twee keer. Als ze 14 maanden oud zijn en sinds 2025 rond de leeftijd van 3 jaar. Dat was eerst rond 9 jaar. Bekijk het nieuwe vaccinatieschema van 2025 om te zien welke kinderen dit jaar een uitnodiging krijgen voor de BMR-prik.
Waarom twee BMR-prikken
De eerste BMR-prik wordt gegeven als je baby 14 maanden is. Vóór die tijd kan je kindje nog antistoffen van jou hebben die het vaccin minder effectief maken. Na die eerste prik zijn de meeste kinderen beschermd. Om te zorgen dat bijna alle kinderen zijn beschermd, is een tweede prik nodig. Daarmee is maar liefst 99 procent van de kinderen beschermd. Hier vind je meer informatie over de BMR-vaccinatie.
Difterie, kinkhoest en tetanus
De DKT-prik beschermt je kind tegen difterie, kinkhoest en tetanus.
Difterie is een ernstige, besmettelijke ziekte die voor verschillende klachten kan zorgen. Vroeger was difterie een belangrijke doodsoorzaak bij kinderen. Dankzij vaccinaties komt deze ziekte nu bijna niet meer voor in Nederland. Difterie wordt veroorzaakt door een bacterie die een sterke gifstof aanmaakt en van mens op mens wordt overgedragen, bijvoorbeeld door hoesten of niezen.
Kinkhoest is een zeer besmettelijke ziekte, veroorzaakt door een bacterie. De bacterie maakt een gifstof aan, waardoor hoestbuien ontstaan. Deze hoest kan maandenlang aanhouden. Kindjes worden benauwd en het kan leiden tot longontsteking. In Nederland kunnen kinderen en zwangeren vaccinaties tegen kinkhoest krijgen. Hierdoor overlijden veel minder kinderen aan kinkhoest. Baby’s worden vaak besmet door de ouders, broers of zussen in het gezin.
Tetanus is een ernstige ziekte die ontstaat wanneer de tetanusbacterie via een wond het lichaam binnenkomt. Symptomen van tetanus zijn: verkramping van de kaakspieren (kaakklem), problemen met slikken en ademhalen, botbreuken, hoge bloeddruk en hartritmestoornissen. Tetanus is alleen te voorkomen met vaccinaties.
Kinderen krijgen de DKT-prik tegen difterie, kinkhoest en polio (DKT) vanaf 5 jaar. Dit is een herhaalprik voor deze ziekten. Dat was eerst rond 4 jaar. Met de DKT-prik is je kind weer langer beschermd, vooral tegen kinkhoest.
Waarom is het vaccinatieschema veranderd?
De Gezondheidsraad heeft het voormalige schema bekeken en geconcludeerd dat alle vaccinaties behouden blijven. Sommige leeftijden waarop de kinderen sommige vaccinaties krijgen zijn wel aangepast. De aanpassingen van de leeftijden zijn bedoeld om kinderen nóg beter te beschermen tegen verschillende infectieziekten.
Wat betekenen de veranderingen?
Het aangepaste vaccinatieschema betekent vooral dat er een paar vaccinaties op andere leeftijden plaatsvinden. Je krijgt als ouder vanzelf een uitnodiging voor jouw kind(eren) om de vaccinatie te halen. Je hoeft dus zelf niets te doen.
Dit artikel is geschreven in samenwerking met het RIVM.
Wie ooit met zijn gezin op tv verschijnt, kan erop wachten: meningen komen vanzelf. Zeker op social media. Familie Bal uit Een huis vol kreeg na hun deelname dan ook een vraag die veel verder ging dan die leek: “Doen jullie mee aan Een huis vol voor het geld of voor de aandacht van mensen […]
Anita gaf haar dochter een naam met een prachtig verhaal. Jaren later staat ze voor een heel andere werkelijkheid: haar dochter wil zo snel mogelijk van die naam af.
Altijd druk, nooit klaar en tóch het gevoel dat je tekortschiet? Welkom in het moderne ouderschap. Maar er is goed nieuws: volgens psychotherapeut Dr. Zoe Shaw hoeft het allemaal echt niet zo ingewikkeld. Sterker nog, minder doen maakt je vaak een betere ouder. Doe jij deze zes dingen al? Dan ben je een betere ouder […]
Wat begint als een luchtig uitje, verandert al snel in een rit vol rauwe eerlijkheid en kippenvelmomenten. In Vier handen op één buik deelt Nilay (18) haar verhaal, eentje dat schuurt, raakt en laat zien hoe dun de lijn soms is tussen overleven en opgeven.