
9 dingen in je interieur die verraden dat je een strenge ouder bent
Geloof het of niet, maar je interieur kan een verhaal vertellen over jouw opvoeding.
Volgens kinderartsen krijgen meer kinderen te maken met ernstige gezondheidsklachten door overgewicht. Ondanks het percentage kinderen met overgewicht in Nederland al jaren stabiel is (in 2024 14%, waarvan 3,6% obesitas), maken artsen zich zorgen: “Het is een diepgeworteld probleem.”
Volgens obesitasarts Bibian van der Voorn zijn kinderen op jongere leeftijd al zwaarder en ondervinden ze daar fysiek direct de gevolgen van: “Kinderen zijn al op jongere leeftijd zwaarder en zijn dusdanig ziek dat ze de fysieke gevolgen ervan al ondervinden.” Ze ziet steeds vaker tieners met een vervette lever, diabetes type 2 en hoge bloeddruk, klachten die vroeger alleen bij volwassenen voorkwamen: “Dat zag je tien jaar geleden nog niet in de spreekkamer.”
Kinderarts Erica van den Akker ziet ook dat het probleem ernstiger wordt: “We zien in het ziekenhuis natuurlijk de extreemste gevallen, kun je denken. Maar het is een duidelijke trend geworden.” Kinderen met obesitas lopen al vroeg blijvende gezondheidsschade op.
Obesitas is complexer dan alleen ongezond eten en weinig bewegen. Volgens Van den Akker kan vetweefsel bij langdurig overgewicht ziek worden: “Een lichaam komt dan in een andere stand te staan, waardoor het meer vet opslaat dan het verbruikt.” Ook stress, slaapgebrek en hormonen spelen een rol.
Van der Voorn wijst op maatschappelijke veranderingen: “We hoeven niet meer naar buiten om contact te hebben met anderen. Kinderen hebben meer schermtijd, gamen is aantrekkelijker dan buitenspelen en de elektrische fiets en fatbike zijn populair.” Daarnaast worden pubers voortdurend verleid tot ongezonde keuzes, vaak buiten invloed van ouders: “Naast hun school zit bijvoorbeeld een goedkope supermarkt, waar ze in de pauze voor weinig geld een blikje energiedrank en roze koeken kopen.”
Vooral gezinnen met een lager inkomen worden geraakt. Gezond eten is duur, en in sommige buurten is het niet veilig voor kinderen om buiten te spelen. “Ik ken bijvoorbeeld een gezin waarbij de ouders twee banen hebben om rond te komen. Hun kind kan niet alleen buitenspelen, omdat er veel criminaliteit in de wijk is.”
Volgens Van den Akker werd obesitas lange tijd pas behandeld als het tot andere aandoeningen leidde: “Iemand werd pas behandeld als diegene andere aandoeningen kreeg door het overgewicht.” Inmiddels groeit de aandacht voor preventie, maar beide artsen benadrukken dat er structurele oplossingen nodig zijn. Zoals Van der Voorn stelt: “Het is een diepgeworteld probleem in de samenleving dat we kunnen bestrijden door de omgeving van kinderen op verschillende vlakken gezonder te maken.”
Uit onderzoek blijkt dat overgewicht bij kinderen vaak niet wordt herkend. En dat is zorgelijk, want dit zogenoemde ‘babyvet’ kan serieuze gezondheidsproblemen. Je lees het hier.
Bron: NU.nl, VZ Info
Ga voor me-time met Kek Mama Magazine!