Vanaf 1 juli 2026 veranderen er weer verschillende regels die invloed hebben op werk, wonen en de dagelijkse kosten.
Lees verder onder de advertentie
Sommige veranderingen leveren wat extra inkomen op, andere zorgen juist voor hogere uitgaven. Hieronder vind je debelangrijkste wijzigingen.
Hoger minimumloon
Wie werkt voor het minimumloon krijgt vanaf juli iets meer betaald. Het uurloon stijgt opnieuw met een kleine verhoging boven op de eerdere aanpassing van dit jaar. Voor volwassenen van 21 jaar en ouder komt het wettelijke minimumloon uit op 14,99 euro per uur. Ook jongeren gaan erop vooruit. De bedragen verschillen per leeftijd, met lagere uurlonen voor jongere werknemers.
Lees verder onder de advertentie
AOW en vakantiegeld
Ook gepensioneerden merken de veranderingen. De AOW-uitkering wordt verhoogd, waardoor alleenstaanden en stellen er netto iets op vooruitgaan. Het verschil blijft beperkt tot enkele tientjes per maand. Voor alleenstaanden stijgt het brutobedrag naar 1.662,16 euro per maand. Voor samenwonenden gaat het om 1.139,39 euro bruto per persoon. Daar staat tegenover dat de opbouw van het vakantiegeld iets lager uitvalt dan voorheen.
Lees verder onder de advertentie
Wachtrij voor stroom
In delen van Nederland kan het overvolle elektriciteitsnet gevolgen hebben voor nieuwe aansluitingen. Wie een laadpaal of warmtepomp wil laten installeren of een zwaardere aansluiting aanvraagt, krijgt niet automatisch groen licht. In gebieden waar het stroomnet overbelast is, kunnen aanvragen op een wachtlijst belanden. Daarbij wordt gekeken naar maatschappelijke prioriteit: vitale voorzieningen gaan voor.
Lees verder onder de advertentie
Huurverhogingen
Voor huurders betekent 1 juli traditiegetrouw nieuwe huurprijzen. Sociale huur mag met maximaal 4,1 procent omhoog. In sommige gevallen kan daar een extra vaste huurverhoging per maand bovenop komen, afhankelijk van de hoogte van de huur. Bij hogere inkomens in de sociale huursector kan de huur zelfs extra stijgen, met maximaal 50 euro of 100 euro per maand. Voor middenhuur geldt een maximale stijging van 6,1 procent, terwijl de huur in de vrije sector met maximaal 4,4 procent mag stijgen.
Lees verder onder de advertentie
Telemarketing aangescherpt
De regels voor telemarketing worden aangescherpt. Het doel is consumenten beter te beschermen tegen ongewenste verkoopgesprekken. Bedrijven moeten zich aan strengere voorwaarden houden. Daardoor is de verwachting dat mensen minder vaak ongevraagd worden gebeld.
Tijdelijke blokkeringen van betalingen
Financiële instellingen krijgen meer bevoegdheden om verdachte transacties tijdelijk tegen te houden. Dat kan gebeuren bij signalen van mogelijke fraude of witwassen. Een betaling kan maximaal vijf dagen worden vastgehouden. In specifieke gevallen, bijvoorbeeld op verzoek van buitenlandse autoriteiten, kan dat langer zijn. Voor de meeste mensen zal dit nauwelijks merkbaar zijn, behalve bij opvallende of uitzonderlijke transacties.
Lees verder onder de advertentie
Telecom en internet
Abonnementen bij verschillende providers worden opnieuw duurder. Bij KPN wordt een inflatiecorrectie van 3,3 procent doorgevoerd. Daarnaast komt er een extra beveiligingsdienst bij die 1 euro per maand kost voor mobiele klanten.
Ook Ziggo verhoogt de prijzen. Internet wordt duurder door dezelfde inflatiecorrectie en sommige klanten gaan extra betalen voor sportzenders die aan hun pakket worden toegevoegd.
Heffing op pakketjes buiten de EU
Voor online bestellingen van buiten de Europese Unie komt een extra toeslag per productcategorie. Het gaat om 3 euro per categorie voor pakketjes met een waarde tot 150 euro. Wie meerdere soorten producten bestelt, kan deze toeslag dus meerdere keren betalen.
Lieke Martens en haar man Benjamin van Leer hebben een zware periode achter de rug. Begin dit jaar verloren zij na 24 weken zwangerschap hun zoontje Eden. In een interview met ESPN vertelt de oud-international er meer over.
Moeders weten als geen ander hoe makkelijk je jezelf kunt wegcijferen. Werk, gezin, afspraken en alles wat tussendoor komt: voor je het weet, ren je jezelf voorbij. Ook Soundos El Ahmadi merkt dat ze een stap terug moet doen.
Een tienerzoon met een slaapkamer op zolder betekent voor veel moeders vaak maar één ding: eindeloos de trap op en af. Xandra (43) was er klaar mee en bedacht een oplossing: een deurbel voor zijn slaapkamer.
Wat komt erin? Wat gaat eruit? En blijft er nog iets over? In Banksaldo delen ouders hun maandelijkse inkomsten en uitgaven. Want laten we eerlijk zijn: zijn we niet allemaal een beetje benieuwd hoe anderen het doen? Deze week het banksaldo van Lente (35), samen met Dorian (37), moeder van Mila (6) en Bo (3).
Lieke Martens, die onlangs deelde zwanger te zijn van haar tweede kindje, deelt het verdrietige nieuws dat de zwangerschap niet goed is verlopen en ze haar zoontje is verloren.
Deborah (30) is samen met haar man en moeder van twee zoons Jake (4) en Cody (2). Ze schrijft over het moederschap, verlies en herstel na haar postnatale depressie. Je kunt haar ook volgen op Instagram.