Het heerlijk avondje is gekomen, maar vanaf welke leeftijd erváárt je kind dat ook als heerlijk? De orthopedagoog geeft tips.
Lees verder onder de advertentie
Halverwege het uitpakken van zijn tweede cadeautje, zet je dreumes het op een brullen en stort zich overprikkeld op de bank. Herkenbaar tafereel? Waarschijnlijk wel wanneer je Sinterklaas viert met kinderen onder de twee. Tot hun tweede levensjaar zijn kinderen zich namelijk nog niet bewust van het feest, stelt orthopedagoog-generalist Fiona Craenen. “Ze zullen best meegaan in de feestelijkheden en zich vrolijk verkleden als piet, maar Sinterklaas zal op die leeftijd nog vooral angst inboezemen”, denkt ze. Niet in de minste plaats doordat fantasie en werkelijkheid op die leeftijd nog door elkaar lopen.
Fiona: “De magie van het verhaal krijgt pas echt ruimte vanaf een jaar of vier. Vóór die tijd kun je natuurlijk al prima Sinterklaas vieren, maar pas je verwachtingen daarop aan; kinderen genieten dan vooral van de sfeer, het snoep en de cadeautjes.”
Lees verder onder de advertentie
Met oudere broers of zussen die al wel volledig opgaan in het feest, is er voor de allerkleinsten natuurlijk geen ontkomen aan. “Probeer het dan in elk geval een beetje rustig te houden”, adviseert Fiona. “Heel kleine kinderen verwerken die prikkels anders. Een paar tips: “lees boekjes voor met een ander thema dan Sinterklaas, en zet niet elke dag het Sinterklaasjournaal aan.” Overigens ook een uitstekend idee voor kinderen bij wie de spanning iets te veel wordt, stelt ze.
Relaties lijken soms vanzelf te lopen, totdat dat ineens niet meer zo voelt. Want hoe leuk de eerste verliefde fase ook is, een langdurige relatie vraagt onderhoud. Zonder aandacht, liefde en inzet kan zelfs een sterke band langzaam afbrokkelen.
Van hitlijsten en volle zalen naar knuffels, eerste woordjes en tranen bij de kleinste struikelpartij: het leven van Mart Hoogkamer ziet er tegenwoordig net even anders uit, en hij geniet daar zichtbaar van.
Het moederschap is een achtbaan van emoties, laat staan als je moeder bent van een drieling. Dat weet Fanishta, bekend van Meer dan Verwacht, als geen ander.
Eindelijk is het zover voor Aida Jelies: haar allereerste rijles. Net achttien, mag ze voor het eerst zelf de weg op, iets waar ze zowel naar uitkijkt als tegenop ziet.
Opgroeien met een beroemde broer klinkt misschien als een groot backstagefeest, maar de realiteit is vaak net even anders. Monique Smit (36) vertelt daar openhartig over in de podcast De Bevers geven zich bloot.