Moeders nemen veel vaker vrij dan vaders als een kind ziek is en dat is volgens hoogleraar Pedagogiek Louis Tavecchio niet altijd goed: “Er heerst een moederschapscultuur”, zegt hij tegen het AD.
Lees verder onder de advertentie
“Moeders trekken zorgtaken naar zich toe. Als zij telkens ‘nee, niet zo’ of ‘laat maar, ik doe het wel’ zeggen, gaan vaders zelf ook twijfelen of ze het kunnen.”
‘Poortwachter’
Tavecchio beschrijft de moeder als een soort ‘poortwachter’ in de relatie tussen vader en kind. “Het staat of valt met hoe ver zij de deur openzet voor de inbreng van de vader. Bewust of onbewust kan zij die deur een beetje te ver dicht houden. Moeders nemen taken soms liever zelf voor hun rekening en verwachten minder van de man. Dat is niet altijd opzettelijk, maar het kan de vader belemmeren zich te ontwikkelen als ouder.”
Daarom zou het volgens de hoogleraar beter zijn als beide ouders actie ondernemen als een kind ziek is: “Een ziek kind is afhankelijker en voelt zich minder veilig. De ouder die zich over hem of haar ontfermt, brengt dan veiligheid. Als een kind bij ziekte telkens alleen de moeder ziet, dan krijgt zij die eigenschap eerder toebedeeld. Maar het is juist essentieel dat het kind zich bij beide ouders geborgen kan voelen.”
Lees verder onder de advertentie
Het hele interview met Louis Tavecchio lees je hier.
Met twee vaders in je leven wordt Vaderdag ineens een iets complexere puzzel. Voor Nino van der Meijde (19) is het wel glashelder wie die rol écht vervult. Hoewel zijn biologische vader niemand minder is dan Octave ‘Okkie’ Durham, de man achter de beruchte Van Gogh-roof, ligt zijn hart bij Andy van der Meijde (46).
Elke generatie moeders denkt stiekem dat zij het echt anders doet dan de vorige. En dat klopt ook best. Waar oma nog geloofde in “niet lullen maar poetsen”, en onze eigen ouders ineens álles gingen overanalyseren, blijken Gen Z-ouders hun eigen route te kiezen.
Emotionele intelligentie zie je niet terug in een rapport, maar in kleine dagelijkse momenten: hoe een kind met gevoelens omgaat, hoe het speelt, rust zoekt of contact maakt.
Thijs Boermans zit midden in de babybubbel én de liefdesfase. Samen met Anna Nooshin geniet hij volop van het gezinsleven met dochter Nala, die in februari 2024 werd geboren.