Gezellig met een boek op de bank of in bed: veel ouders lezen hun kind van kleins af aan voor. Toch blijkt dat bijna de helft (47 procent) hiermee stopt voordat hun kind 7 jaar is. EenVandaag deed hier onderzoek naar onder 2400 ouders.
Lees verder onder de advertentie
Zonde, want voorlezen heeft veel voordelen voor de ontwikkeling van je kind.
Zelf lezen
Meer dan een kwart stopt met voorlezen als hun kind 7 of 8 jaar is. Meestal is de reden dat hun kind zelf kan lezen of dat hun kind het voorlezen niet meer leuk vindt. Nog maar 11 procent van de ouders leest voor wanneer hun kind ouder dan 10 jaar is. Janneke Siebelink van de stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB); “Het is zonde dat het aantal ouders dat met regelmaat voorleest vanaf 7 jaar rap afneemt, want voorlezen heeft heel veel voordelen. Voorlezen verrijkt de taal van een kind, iets wat ze hun hele verdere leven bij zich dragen.”
79 procent van de volwassenen die vroeger door hun ouders is voorgelezen, leest nu ook vaker. Ze geven aan nu zelf minstens één keer per jaar een boek te lezen. Van de mensen die aangeven dat hun ouders lezen niet belangrijk vonden, is dat 61 procent. “Je hebt te maken met een leescirkel; een lezende volwassene zorgt voor een lezend kind”, legt Siebelink uit. “In gezinnen waar ouders hun kinderen van kleins af aan meegeven dat lezen leuk is en welke meerwaarde boeken hebben, zien we dat kinderen op latere leeftijd ook meer plezier aan lezen hebben en vaker een boek pakken. Of een digitaal boek in de vorm van een ebook abonnement.”
Lees verder onder de advertentie
Stimuleren
Het is dus belangrijk om je kind te stimuleren in het lezen. “Dat stimuleren van lezen kan door meer voor te lezen en dat ook als de kinderen groter zijn vol te houden, met de kinderen naar bieb of boekhandel te gaan en ze boeken aan te reiken als ze zelf kunnen lezen”, vertelt Siebelink aan EenVandaag.Bron: EenVandaag
Lees verder onder de advertentie
Ontvang elke maand Kek Mama met korting en gratis verzonden op jouw deurmat! Abonneer je nu en betaal slechts €4,19 per editie.
Boys moms weten: zoons kunnen heftig zijn. Zo ook het zoontje van Frida, toen ze op vakantie was in Kroatië met haar gezin. Hij legde eigenhandig het hele zwembad plat. Per ongeluk.
Elke ouder weet: er komt een moment en dan pikt je kind iets op wat ie absoluut niet had mogen horen. Zo liet de vijfjarige Hugo op een subtiele, maar duidelijke manier weten hoe zijn vader over bepaalde collega’s denkt.
Wanneer je de eerste bent in je vriendengroep die moeder wordt, vergt dat wat aanpassingsvermogen van de rest. Een vaardigheid die niet iedereen even goed onder de knie heeft. Dat bleek wel, toen een vriendin van Noëlle met dit kraamcadeau op de proppen kwam.
Met twee gezinnen op vakantie, hoe meer zielen, hoe meer vreugd, dachten Anna en haar man. Dat viel tegen, bleek toen ze eenmaal in Frankrijk gearriveerd waren.
Toen Rosie een baby was, vond ik uiteten gaan best een uitdaging. Nu ze twee is, valt het nog niet altijd mee. En dat heeft niet alleen met het kind te maken.
Naomi (30) werkt in duurzaamheidscommunicatie bij een gemeente en is getrouwd met Youp (33). Samen zijn ze de trotse, soms oververmoeide ouders van tweeling Ties en Evi (bijna drie). Verwacht in deze column geen opvoedadviezen, maar wel veel liefde, chaos en herkenbare peuterperikelen uit het leven van een tweelingmoeder. Je kunt haar ook volgen op Instagram: […]