Saskia Toonen (36) is getrouwd en moeder van A. (5) en B. (1.5). Ze schrijft en spreekt over emoties, het ego, moederschap, mentale gezondheid en rouw. Eerlijk, luchtig en altijd herkenbaar.
Lees verder onder de advertentie
“‘Ik wil op zwemles’ zei hij twee weken voor de zomervakantie uit het niets. Ik viel bijna van m’n stoel. Bijna vijfeneenhalf was onze oudste zoon, zou het dan toch?
Panisch voor water
Jarenlang was hij panisch voor water. In bad gaan was – met fases – een hel. De douche bracht, tegen een van ons aangeplakt, nog enigszins een uitweg. Een meer in wandelen deed ik eens met hem in m’n armen toen ie 18 maanden was. Hij krijste zo hard dat in een straal van dertig meter alle mensen naar ons keken. Terwijl ieder kind van zijn leeftijd in zwembaden sprong en op zwemles ging, zat hij aan de kant en oh wee als er spetters zijn kant op kwamen, dan rende hij weg.
Lees verder onder de advertentie
Mijn lief en ik besloten de zwemlesnorm los te laten en te kiezen voor vertrouwen. Iets wat mijn wederhelft van nature gemakkelijker afgaat dan mij. Hij zal heus ergens de intrinsieke motivatie vinden om te willen leren zwemmen, we gaan hem niet pushen.
Hij werd vier, daarna vijf. Af en toe probeerde ik op luchtige toon te opperen, ‘en zwemmen, zullen we dat eens gaan leren?’
Niet willen zwemmen
Er zat echter zo weinig beweging in het zwemgebeuren dat mijn hoofd met momenten begon te panikeren. Ik begon te zoeken naar verklaringen voor zijn waterangst. Was het mijn eigen bijna-verdrinkervaring? Als dertienjarig meisje kreeg ik al watertrappelend plots de mast van een surfplank op m’n hoofd waarna ik niet naar boven kon om lucht te happen doordat ik tegen het doek aan zwom. Zou dat ermee te maken hebben? Of was het nog iets dieper intergenerationeels, doordat het broertje van mijn moeder op tweejarige leeftijd verdronk in een sloot naast het boerenerf? Pas vrij laat in het hele proces van niet willen zwemmen vertrouwt mijn schoonmoeder me toe dat mijn lief vroeger ook ‘zo droog mogelijk uit het zwembad kwam’ zo vervelend vond hij water. Wetende dat hij daarna álle zwemdiploma’s zou halen die er bestaan, stelde dat iets gerust.
Lees verder onder de advertentie
De mededeling dat ie op zwemles wilde, kwam op die zomerse dinsdagmiddag toch nog onverwacht. En zoals dat gaat met kleuters bleek het onmogelijk te achterhalen waarom nu wel. ‘Gewoon’ schokschouderde hij.
“Ik druk z’n broertje wat dichter tegen me aan terwijl de tranen achter mijn zonnebril in m’n ogen opwellen”
Twee zwemlessen later
Twee zwemlessen later zijn we op vakantie met z’n vieren in Zuid Frankrijk. Ik kijk naar de oudste in – jawel – het zwembad. Zijn lange blonde haren hangen in natte donkere slierten over z’n schoudertjes. Z’n hoofd wipt boven het wateroppervlak op en neer, een beweging die ik hem nooit eerder zag maken. Zijn zacht bruine ogen stralen boven bruin rood gekleurde koontjes.
Lees verder onder de advertentie
Ik kijk vanaf de kant toe. Zijn broertje van twee, door de aanblik van het water, in totale paniek in m’n armen.
Ik kijk naar de oudste en probeer de emotie op z’n gezicht te lezen. Het is een emotie die ik niet eerder zag. Niet herken. Alsof ik naar een ander kind kijk. Dan ineens weet ik het: ik zie zorgeloosheid.
Ik druk z’n broertje wat dichter tegen me aan terwijl de tranen achter mijn zonnebril in m’n ogen opwellen.
Het komt vanzelf. Echt.”
Volg Saskia’s avonturen op Instagram via @saskiatoonen.
In ons Kek Mama magazine lees je de mooiste verhalen, herkenbare columns en de leukste fashion en lifestyle tips. Abonneer je nu voor slechts € 29,95 per jaar en ontvang de glossy als eerste op je deurmat.
Op elk feestje waar Fiona haar zwager treft, ziet ze dat hij zijn dochter bier geeft. Gewoon een slokje, of een paar. Zij vindt dat echt niet kunnen, maar hij luistert niet naar haar. Wat moet ze nu? Een melding maken? Ze twijfelt enorm.
Je wilt je kind natuurlijk de beste start geven. Dus lees je voor, moedig je aan en probeer je je vooral niet te druk te maken over al die opvoedadviezen. Maar wist je dat één keuze die je maakt als je kind vier jaar is, jaren later nog verschil kan maken? Dat blijkt uit een […]
Je houdt zielsveel van je kind. Je knuffelt, troost en probeert er altijd voor hem of haar te zijn. Toch kan het gebeuren dat je kind zich niet helemaal begrepen voelt, ook als je het beste met hem of haar voorhebt. Want liefde geven en emoties begrijpen zijn twee verschillende dingen. Soms zie je pas […]
Na een verhuizing hoopte Isabelle dat haar verlegen dochter (6) nieuwe vriendjes zou maken, maar contact leggen vond ze lastig. Tot een onbekend meisje in de speeltuin vijf woorden tegen haar zei die Isabelle nooit meer zal vergeten.
Een zwangere vrouw krijgt vaak een lange lijst met adviezen mee. Niet roken, geen alcohol drinken en voorzichtig omgaan met cafeïne behoren tot de bekendste waarschuwingen. Terecht, want bepaalde stoffen kunnen invloed hebben op de ontwikkeling van een ongeboren kind.