Bernike heeft een “alienbril”: ‘Mijn vriend begint elke ochtend spontaan te zingen als hij me aan de keukentafel ziet zitten’

Bernike gastcolumn Beeld: Marlon van Efferink Fotografie

Bernike (30) is getrouwd met Ruben (32) en moeder van een dochter (1). In haar columns schrijft ze scherp, geestig en met zelfspot over de realiteit van het jonge ouderschap – waarbij ze oog heeft voor het absurde in het alledaagse.

Lees verder onder de advertentie

Op een dag werd ik wakker en voelde: het is begonnen. Alsof iets wat al die tijd had gesluimerd in de warme nagloed van een eindeloze zomer, plotsklaps openscheurde en zich als olie verspreidde over het voorheen zo azuurblauwe wateroppervlak.

De gordijnen liet ik dicht, uit angst de naakte twijgen van de eens zo weelderige zomereik te moeten aanschouwen. De wind gierde door de ventilatieroosters en zonder uit het raam te kijken, wist ik dat de lucht de kleur van maansteen had. Ik trok de deken nog wat verder over mijn hoofd en wenste terug te kunnen zakken in een diepe, droomloze slaap, om pas in mei weer wakker te worden. De herfst was begonnen.

Lees verder onder de advertentie

Een herfstdip

Ik sprak erover met een vriend. Over de zwaarte van mijn gemoed, de donkere dagen, de rouw om een zomer die voorgoed gestorven leek. Ik klaagde en vroeg me af waarom die grijze dagen me toch direct zo somber maakten. Mijn leven zag er immers niet wezenlijk anders uit dan een week geleden?

Lees verder onder de advertentie

Waarom dan toch die vermoeidheid, dat lege gevoel van wachten op een tijd van lentekruid en pasgeboren lammetjes die maar niet leek te komen? ‘Herfstdip,’ zei mijn vriend kordaat. ‘Heel normaal. Je serotonine en melatonine raken ontregeld. Heb je al eens aan een daglichtlamp gedacht?’

Even sputterde ik tegen. Mijn zieleroerselen waren toch niet zo simplistisch weg te wuiven? Alsof mijn melancholie zich met een druk op de knop liet verhelpen! Toch bleef het hangen in mijn hoofd.

Wat een wonderding

Ik kende iemand die een daglichtlamp in huis had en mocht die eens lenen. Tweemaal per dag, twintig minuten. Elke ochtend en middag ervoor zitten. Na één dag merkte ik weinig verschil. Na twee dagen had ik na de lunch iets meer energie, na drie dagen klaarden de wolken in mijn hoofd langzaam op. En na een week sliep ik beter en stond ik zowaar fluitend op. Ook mijn omgeving merkte een positieve verandering. Wat een wonderding!

Lees verder onder de advertentie

Ik retourneerde de daglichtlamp en ging op zoek naar een eigen exemplaar. Het tweemaal daags stilzitten was wel een uitdaging geweest. Twintig minuten lang níét even iets anders doen, bleek een behoorlijke opgave. Dus was ik verheugd toen ik een daglichtbril ontdekte: dezelfde lichttherapie, maar dan op je neus. Handen vrij, leven door.

Ik zag tientallen foto’s van mensen die met een futuristisch montuur en blauwe lampjes enthousiast in de camera keken. Na alle lyrische recensies, waaronder die van het Spaanse damesvoetbalteam en LeBron James (!!!), was ik overtuigd. Dit moest het worden.

Lees verder onder de advertentie

Alienbril

Een paar dagen later arriveerde mijn nieuwverworven schat. Enigszins schuchter plaatste ik het apparaatje op mijn neusbrug. Ik had een roze variant gekozen en daar extra voor betaald, als compensatie voor het niet al te vrouwelijke montuur (ik vond dat ik ergens een grens moest trekken).

Lees verder onder de advertentie

Nu treft mijn man mij elke ochtend aan de ontbijttafel met mijn buitenaardse lichtbril op mijn neus. De eerste keer probeerde hij beleefd zijn gegrinnik te onderdrukken. Inmiddels heeft hij zijn gêne laten varen en zingt hij vol overtuiging: ‘I’m in love with an alien. I’m in love with her eeeeeeyes!’

Ook mijn dochter is inmiddels gewend aan haar moeder, die elke ochtend met twee blauwe lampjes op haar gezicht aan de ontbijttafel zit. Ze kijkt er niet meer van op.

Mijn alienbril is nu onlosmakelijk verbonden met het ochtendritueel. Mijn man zingt zijn lied, mijn dochter eet haar pap en ik verlicht het tafereel met mijn blauwe schijnsel. Hoopvol houd ik mijn blik houd ik op de toekomst gericht. Voor we het weten, is het weer voorjaar.

Benieuwd naar meer columns van Bernike? Je vindt ze hier.

Voeg ons toe als voorkeursbron
Lees verder onder de advertentie

Meest bekeken

Facebook Twitter Whatsapp E-mail