Nooit eerder dacht moeder Lieke erover na: afscheid. “Het was iets voor als je ouder was, zo rond de 70-80 jaar in plaats van voor iemand van begin dertig. Je bent daar totaal nog niet mee bezig. En ergens is dat natuurlijk prima, want je hoopt dat je nog lang niet je eigen afscheid, die van je ouders, of erger nog, die van je eigen kind moet regelen.” Ze deelt me ons haar verhaal:
“Ons overkwam het 6,5 jaar geleden onverwacht. Onze dochter van bijna 22 maanden overleed plotseling. Direct komt er ontzettend veel op je af en moet er van alles geregeld worden. Gelukkig zijn er mensen om je heen, zoals familie, vrienden en professionals, die je ondersteunen. We hadden zelf namelijk geen flauw idee wat er allemaal geregeld moest worden en waar we over na moesten denken. Laat staan hoe we deze onvoorziene kosten gingen dekken.
Hoe je het ook wendt of keert, het kost een hoop geld en het laatste waar je over na wil denken in zo’n situatie is of je het jezelf wel kan veroorloven om het mooiste afscheid te regelen. Wij wisten toentertijd namelijk niet dat we de kinderen ook moesten verzekeren voor overlijden.
Inmiddels hebben Hans en ik hier eens in de zoveel tijd een gesprek over. Op deze leeftijd is dat echt niet maandelijks; eerder eens in de één à twee jaar. Vaak kijken we op dat moment of de situaties nog kloppen en of er dingen aangepast moeten worden. Buiten het financiële plaatje rondom overlijdensverzekeringen hebben we ook onze persoonlijke wensen rondom afscheid en uitvaart samen besproken. Inmiddels weten we in grote lijnen van elkaar hoe we het zouden willen en dat geeft ergens ook een bepaalde rust. Je wil namelijk op zo’n moment niet nog van alles bedenken of je afvragen wat de wensen van de partner zouden zijn.
Het verschil was goed merkbaar toen mijn opa en oma overleden. Met hen was er wel al gesproken over hun afscheid. Wat ze graag wel of juist niet wilden. Ook over de kosten hoefde niet nagedacht te worden, want dat was grotendeels geregeld en vastgelegd.
”
Inmiddels weten we in grote lijnen van elkaar hoe we een afscheid willen en dat geeft ergens ook een bepaalde rust.
Ik moet toegeven dat ik er met mijn eigen ouders nog weinig over heb gesproken, maar ik weet bijvoorbeeld wel hoe ze bepaalde dingen geregeld hebben en dat ze er onderling over hebben gesproken en het een en ander hebben vastgelegd. Je weet namelijk nooit hoe het leven loopt en dan is het toch fijn als het (deels) is voorbereid.”
Heb jij het financieel al geregeld?
Steeds meer mensen zijn open over hun afscheid. Misschien heb je weleens nagedacht over wat voor afscheid er bij jou past als persoon. Maar heb je ook nagedacht over de kosten? Niet alleen voor jezelf, maar ook voor het gezin.
Met de Monuta Uitvaartverzekering zijn kinderen gratis meeverzekerd, al vanaf 20 weken zwangerschap. Als je kind 18 wordt, kan hij zelf een verzekering afsluiten. Tot die tijd is alles geregeld op jouw polis. Dat biedt een hoop financiële rust en zekerheid.
Dit artikel is geschreven in samenwerking met Monuta.
Sommige stellen praten eindeloos over of en wanneer ze aan kinderen willen beginnen. Bij Danny Froger en zijn vriendin Ann Dominique Wilten ging dat nét even anders.
Iedere week delen we op Kek Mama een dilemma van een lezer. Deze week het verhaal van Boukje (33). Ze worstelt met de wekelijkse hulp van haar schoonmoeder. Ze wil hier graag mee stoppen, maar wil haar moment met de kinderen ook niet afnemen.
Je kent ze misschien nog van Een Huis Vol: de familie Nagelkerke. Inmiddels zijn ze geen vast tv-gezicht meer, maar online zijn ze nog steeds aanwezig.
Iedere week delen we op Kek Mama een dilemma van een lezer. Deze week het verhaal van Aribel (31), Ze is kortgeleden voor het eerst moeder geworden, maar ze merkt dat haar schoonmoeder erg geïnteresseerd is in haar zwangerschapskilo’s. Tot grote frustratie van Aribel.
Waar kinderen het eerst de hele dag over ‘six seven’ hadden, gaat het nu ineens over ‘41’. Als ouder vraag je je misschien af: waar hebben ze het over? Geen zorgen: wij leggen het je uit.
Charly Luske (47) kennen we als charmante zanger, musicalster en binnenkort ook als acteur in Onze Jongens 3. Maar achter de schermen speelt zich iets veel persoonlijkers af: de transitie van zijn oudste kind.