Het kabinet gaat onderzoeken hoe veilig het populaire online gameplatform Roblox is voor kinderen. Het ministerie van Binnenlandse Zaken gaat de veiligheidsrisico’s op het platform in kaart brengen, na zorgen over pesten, ongewenst contact en schadelijke inhoud.
Lees verder onder de advertentie
Volgens demissionair staatssecretaris Van Marum is online leren, ontspannen en contact maken voor kinderen heel waardevol. “Maar er is ook een keerzijde: pesten, schokkende beelden, ongewenste contacten of te veel schermtijd.”
Het welzijn van kinderen
Het ministerie van Binnenlandse Zaken laat aan de NOS weten dat ze een Kinderrechten Impact Assessment (KIA) gaan uitvoeren. Deze methode kijkt naar hoe digitale platforms omgaan met de rechten en het welzijn van kinderen. Eerder werden ook Instagram, TikTok en Snapchat onderzocht.
De resultaten van de KIA kunnen volgens het kabinet aanknopingspunten bieden voor nieuw beleid. Denk aan het verplichten van leeftijdsverificatie, zodat kinderen niet zomaar op ongeschikte platforms belanden.
Niet altijd veilig
Roblox is een online platform waar miljoenen volwassenen en kinderen samen spelletjes kunnen spelen die door andere gebruikers zijn gemaakt. Maar het platform is niet altijd even veilig. Er zijn spellen met geweld of seksuele inhoud, die niet geschikt zijn voor kinderen. Ook worden er kinderen gepest, uitgescholden of bedreigd.
Lees verder onder de advertentie
Roblox heeft eerder maatregelen genomen, zoals gezichtsscans om te verifiëren dat kinderen 13 jaar of ouder zijn en functies om ouder meer controle te geven. Toch weten kinderen die maatregelen te omzeilen. Ze geven bijvoorbeeld niet hun echt leeftijd op of gebruiken het gezicht van een ouder kind bij een gezichtsscan om toch op het platform te kunnen.
Roblox benadrukt dat ze duidelijke regels hebben. “We hebben regels over wat mensen mogen zeggen, maken en hoe ze zich moeten gedragen”, zegt het bedrijf in een reactie aan het NOS Jeugdjournaal. “Als we merken dat deze regels worden overtreden, geven we een waarschuwing of blokkeren we een account, of we sluiten dit volledig af.”
Lees verder onder de advertentie
Ook kunnen kinderen zelf actie ondernemen als iets niet goed voelt. “Zowel kinderen als hun ouders kunnen de knop ‘misbruik melden’ gebruiken, zodat ons team dit kan onderzoeken. En speciaal voor onze jongste gebruikers hebben we veiligheidsmaatregelen, zodat ze niet alle functionaliteiten van het platform kunnen gebruiken.”
Niet alleen Roblox brengt risico’s met zich mee. Voor games zoals Fortnite en Minecraft waarschuwden experts onlangs ook al. Je leest het hier.
Elsemieke (31) is samen met T (33), moeder van twee zoontjes (4 en 2) en redacteur bij Kek Mama. Chaotisch, chronisch moe en heeft een brein met 46 tabbladen tegelijkertijd open. Probeert rust in de chaos te vinden, maar met drie mannen in huis is die rust ver te zoeken.
In Capelle aan den IJssel is grote ontsteltenis ontstaan na twee opeenvolgende suïcides van middelbare scholieren, waarbij de nasleep breed is vastgelegd en gedeeld door omstanders, zo meldt De Telegraaf.
Tikkie ontvangen voor een halve wortel uit iemand anders’ maaltijdsalade? In deze rubriek verzamelen we de meest onterechte, ongemakkelijke en gewoon ronduit gênante betaalverzoeken. Deze week Olivia, wiens zoon zonder vragen de creditcard van haar broer has gebruikt voor een online spel.
Moeder van een peuter, en nog steeds chronisch reislustig. Nu haar relatie voorbij is, stapt freelance redacteur Lianne Kooistra met haar dochter in een camper om voor lange tijd door Europa te trekken. Onderweg zoeken ze een nieuw ritme, nieuwe plekken en af en toe een speeltuin. In haar columns schrijft ze over hun tijdelijke […]