Als we aan klimaatverandering denken, zien we vaak beelden van overstromingen, bosbranden of smeltende ijskappen. Maar wat we minder vaak beseffen, is dat de stijgende temperaturen ook een direct effect hebben op onze gezondheid. Nieuw Nederlands onderzoek wijst uit dat warme dagen de kans op een vroeggeboorte vergroten, vooral voor zwangere vrouwen in kwetsbare wijken.
Lees verder onder de advertentie
Uit een grootschalige studie van Erasmus MC, Erasmus Universiteit en Tilburg University, geleid door neonatoloog Jasper Been, blijkt dat hitte een duidelijke rol speelt bij vroeggeboortes. De onderzoekers keken naar gegevens van ruim twee miljoen zwangerschappen in de afgelopen vijftien jaar en koppelden die aan temperatuurdata van het KNMI en sociaaleconomische gegevens van het CBS. Het resultaat: op dagen met een etmaalgemiddelde temperatuur boven de 20 graden, wat overdag al snel richting de 30 graden betekent, neemt het risico op vroeggeboorte en een laag geboortegewicht toe. Vooral vrouwen uit achterstandswijken worden hard geraakt: bij hen is het risico zelfs twee keer zo hoog.
Lees verder onder de advertentie
Kwetsbare wijken, extra risico
Waarom juist deze vrouwen extra risico lopen? De omstandigheden waarin zij leven spelen een grote rol. Woonwijken met minder groen en slecht geïsoleerde huizen houden warmte langer vast. Ook is de ventilatie vaak slechter, waardoor het moeilijker is om binnenshuis koel te blijven. En laten we eerlijk zijn: niet iedereen heeft een airco of de mogelijkheid om te ontsnappen aan de hitte. Volgens neonatoloog Been, in een interview met RTL Nieuws, is het daarom belangrijk dat zwangere vrouwen in deze wijken beter worden geïnformeerd over de risico’s en hoe ze zichzelf kunnen beschermen.
Een baby die iets eerder komt, klinkt misschien onschuldig. “Een paar weekjes in de couveuse en dan naar huis, toch?” Helaas is het vaak niet zo simpel. Been legt aan RTL Nieuws uit dat vroeggeboorte op lange termijn serieuze gevolgen kan hebben. Kinderen die te vroeg geboren worden, hebben vaker problemen met leren, gedrag, en gezondheid. Vooral de longen en hersenen kunnen blijvende schade ondervinden. “Elk orgaan lijdt onder een te vroege geboorte”, zegt Been.
Lees verder onder de advertentie
Stijgende temperatuur
Wat het onderzoek extra urgent maakt, is dat de temperatuur in Nederland sneller stijgt dan in veel andere landen. Ons lichaam heeft daardoor minder tijd om zich aan te passen aan het veranderende klimaat. Hoewel onderzoek in warmere landen al eerder verbanden aantoonde tussen hitte en vroeggeboorte, is dit de eerste studie van deze schaal in Nederland, en daarmee een wake-up call. Been pleit daarom voor structurele oplossingen, zoals meer groen in de wijk en betere isolatie van huizen.
Lees verder onder de advertentie
Uit onderzoek is ook gebleken dat geestelijke gezondheid van invloed is op het risico op vroeggeboorte. In dit artikel lees je daar meer over.
Een op de drie huwelijken eindigt in een scheiding. Een getal dat even moet landen. Want achter die statistiek zitten gezinnen, kinderen en vooral: moeders die ooit vol liefde “ja” zeiden en nu opnieuw moeten beginnen.
Zwemles is niemands hobby, maar Anne heeft er nog wat kopzorgen bij gekregen. Haar dochter heeft een zwemleraar en dat voelt toch een beetje… vervelend.
Een peuter in huis betekent lachen, knuffelen en eindeloos veel ontdekkingsdrang. Soms gaat die nieuwsgierigheid alleen nét iets verder dan je had voorzien. En voor je het weet, leer je dat kleine handjes ook een flinke impact op je portemonnee kunnen hebben. Daar weet Berlinde (41) alles van.
Chantal Janzen (46) viert vandaag een bijzondere mijlpaal: haar oudste zoon James is 17 jaar geworden. Op Instagram blikt de presentator terug en schrijft ze openhartig over een nieuwe fase in hun leven.
Als er één ding is dat Suzan & Freek de afgelopen weken hebben geleerd, dan is het wel dat het leven zich niet laat plannen. Niet in schema’s, niet in dutjes van precies 45 minuten en al helemaal niet in acht uur slaap per nacht. Sinds de komst van hun zoon Sef is alles anders […]