Snak jij op z’n tijd ook naar een flinke knuffel? Helemaal niet raar. Onderzoek wijst namelijk uit dat een mens minimaal acht knuffels per dag nodig heeft om goed te kunnen functioneren.
Lees verder onder de advertentie
Familietherapeut Virginia Satir: “Als we nooit meer een knuffel krijgen, gaat ons lichaam daar langzaam aan kapot: we hebben er vier per dag nodig om te kunnen overleven, acht om te blijven zoals we zijn en twaalf om te groeien.”
Lees verder onder de advertentie
Gelukshormoon
Maar eh, hoe zit dat dan precies? Eigenlijk is het heel simpel. Tijdens een knuffel komen er verschillende stofjes vrij die ons een prettig gevoel geven. Denk aan dopamine (gelukshormoon) en oxytocine (liefdeshormoon). Het stresshormoon cortisol in je bloed wordt juist verlaagd en dat is eigenlijk nóg belangrijker. En teveel aan dit hormoon kan namelijk zorgen voor talloze lichamelijke klachten als slaap- en concentratieproblemen, een hoge bloeddruk, maar mogelijk ook depressiviteit en zelfs geheugenverlies. Conclusie: emotie en gezondheid hebben grote invloed op elkaar.
Lees verder onder de advertentie
Onderzoek
Om dit verhaal goed te kunnen onderbouwen, deed De Universiteit van Californië (UCLA) onderzoek naar de effecten van een knuffel. Deelnemers werden blootgesteld aan elektrische schokken en wat bleek? Wanneer hun partner tussen de schokken door af en toe een knuffel gaf, konden ze de stress veel beter aan.
Lees verder onder de advertentie
Onder z’n neus
Dus, lieve mensen: wees niet zuinig met het uitdelen van een goede pakkerd. En zucht en steunt jouw vent bij de zoveelste vraag om een knuffel? Schuif dan dit artikel onder z’n neus. Zo kan-ie er niet omheen.
Als werk onverwacht roet in het ouderschap gooit, moet je soms creatief zijn. Zo ook Carolien, die last-minute een oppas moest regelen voor haar dochter Saartje. Haar vriendin Melia bood hulp aan — met als resultaat een middag die niemand snel zou vergeten.
We kennen haar allemaal. Die ene moeder die haar halve inboedel inpakt alsof ze op wereldreis gaat in plaats van een weekje vakantie naar de camping in Frankrijk.
Bernike (29) is getrouwd met Ruben (31) en moeder van een dochter (0). In haar columns schrijft ze scherp, geestig en met zelfspot over de realiteit van het jonge ouderschap – waarbij ze oog heeft voor het absurde in het alledaagse.
De zomervakantie: zes weken vol quality time, ijsjes, knutselprojecten en gezellige uitjes. In theorie. En voor sommige moeders pakt het ook vast zo uit…