Kan je kind in groep 3 nog geen letters herkennen? Dan loopt hij tegenwoordig al snel ‘achter’. Onzin, vindt blogger Elizabeth Broadbent. Er wordt volgens haar veel te veel druk gelegd op jonge kinderen.
Lees verder onder de advertentie
‘Ons onderwijssysteem is verschoven’, zo stelt Elizabeth. ‘Kinderen die in de jaren 80 ‘hoogbegaafd’ zouden zijn, lopen vandaag de dag ‘op schema’. Kinderen die jaren geleden ‘goed op weg’ waren, lopen nu achter…’
Lees verder onder de advertentie
‘Nog niet aan toe’
Dat blijkt ook wel uit verschillende onderzoeken, want waar slechts 31 procent van de leerkrachten er in 1998 vanuit ging dat kleuters al enkele letters herkenden, vindt in deze tijd 80 procent van de juffen en meesters dat kleuters dit al moeten kunnen. ‘Hierdoor bestempel je een kind al voordat het begonnen is met leren als ‘iemand met een achterstand”, schrijft Elizabeth. ‘En dat terwijl ze er op hun vijfde gewoon nog niet altijd aan toe zijn om te leren lezen.’
Als kinderen nog niet kunnen lezen, krijgen ze vaak bijles en extra oefeningen mee naar huis. Maar wat ze eigenlijk zouden moeten krijgen volgens Elizabeth, is meer tijd met speelgoed. ‘Want kinderen gaan pas leren als ze er cognitief en emotioneel klaar voor zijn. Dus relax en geef je kind de ruimte. En als hij er klaar voor is, help hem dan. Geef hem boeken die hij geweldig vindt. Lees voor en beleid ‘m. En blijf je je zorgen maken? Dan kun je altijd nog anderen om advies vragen – maar druk er niet direct een stempel op.’
Meer Kek Mama? Neem nu een abonnement en profiteer van leuke aanbiedingen!
Schaatskoningin Irene Schouten (32) zat eind vorig jaar nog op een roze wolk: ze werd voor het eerst moeder van haar zoontje Dirk. Samen met haar man Dirk-Jan genoot ze volop van het nieuwe gezinslevens. Maar die roze wolk sloeg al snel om in zorgen toen bleek dat Dirk kampte met gezondheidsproblemen.
Ze zeggen wel eens: je moedergevoel laat je nooit in de steek. In het geval van de 33-jarige Hinde was dat ook daadwerkelijk zo. Een nietsvermoedend bezoekje aan de winkel werd daardoor een spannend uitje.