Een koortslip komt bij volwassenen regelmatig voor en kan dan geen kwaad, maar voor baby’s kan de infectie wél gevaarlijk zijn. Hier lees je waarom.
Lees verder onder de advertentie
Wat is een koortslip?
Een koortslip wordt veroorzaakt door het herpes simplex virus en bestaat uit blaasjes op of rond de lippen. Het wordt overgedragen via speeksel, bijvoorbeeld door het delen van een drinkbeker, speelgoed, slabbetje of door het geven van een kus. Heb je als moeder herpes genitalis? Dan kan het virus ook via de vaginale geboorte worden overgedragen aan je kind.
Lees verder onder de advertentie
Wat zijn de symptomen?
Voor volwassenen is een koortslip niet gevaarlijk, maar baby’s zijn extra vatbaar omdat het afweersysteem van baby’s (vooral in de eerste vier maanden) nog niet volledig is ontwikkeld. Het is daarom belangrijk om allert te zijn op symptomen als:
Koorts
Slecht drinken
Suf zijn
Gezwollen lymfeklieren
Blaasjes op of om de mond
Goed om te weten: het komt bijna nooit voor dat een baby in de eerste zes maanden een koortslip krijgt, maar is dit toch het geval, bel dan gelijk de dokter voor gepaste medicatie. Het virus kan zich bij jonge baby’s namelijk snel verspreiden naar ogen, hersenen of andere organen. En dit kan weer leiden tot een oog-, hersen- of hersenvliesontsteking.
Is je baby ouder dan zes maanden en eet en drinkt hij goed? Dan hoef je niet direct actie te ondernemen: vaak gaat een kortslip vanzelf weg. Wel kun je (als je ziet dat je baby last heeft van het zweertje) ijs op het plekje aanbrengen. In overleg met de huisarts kun je ook een milde pijnstiller geven.
Lees verder onder de advertentie
Zorg er verder voor dat de kans op besmetting zo klein mogelijk is: was handjes regelmatig en doe je baby tijdens het slapen wantjes om, zodat hij niet aan het zweertje kan pulken.
Patricia van Liemt is stewardess, schrijver en moeder van Maria (15) en Phaedra (12). Ze schrijft rake, eerlijke, grappige en vooral herkenbare columns over haar leven.
Tikkie ontvangen voor een halve wortel uit iemand anders’ maaltijdsalade? In deze rubriek verzamelen we de meest onterechte, ongemakkelijke en gewoon ronduit gênante betaalverzoeken.
Rianne Arendsen (34) is onderwijskundige, docent kinderyoga, schrijver en o ja: moeder. Vooral moeder. In haar columns deelt ze haar observaties en bespiegelingen rondom het ouderschap – aanmodderen met de beste intenties. Volg Rianne ook op Substack.
Redacteur Melanie is getrouwd en moeder van peuter Saar en baby Julian. Met twee jonge kinderen bestaat haar leven uit een georganiseerde chaos van luiers, snottebelkusjes en peuterdrama.
Dat het moederschap je verandert, wist Ella zelf ook al wel. Maar dat ze haar beste vriendin niet meer zou herkennen nu ze een baby heeft, lag niet in de lijn der verwachting.
In de tweede aflevering van ADHAZES, de podcast van André en Roxeanne Hazes, blikt Roxeanne terug op hoe ze haar zwangerschap van Fender beleefde na een eerdere miskraam.