Het lijkt tegenwoordig wel de nieuwe norm: kids die op de basisschool al bezig zijn met skincare en make-up. Terwijl de een het schattig vindt, maakt een kwart van de ouders zich grote zorgen over die jonge beauty-experts in spe.
Lees verder onder de advertentie
Vooral social media wordt genoemd als oorzaak. Maar liefst 89 procent van de ouders wijst naar influencers als de grote aanstichters. Haibu, de webshop voor professionele haar- en beautyproducten, vroeg ouders naar hun mening in een onderzoek. De meningen blijken nogal verdeeld.
Te jong voor een beauty-routine?
Meer dan de helft van de ouders (55 procent) vindt dat make-up en skincare toch echt iets voor na de dertiende verjaardag is. Maar ja, vertel dat maar eens aan je kind als alle klasgenootjes al weten wat een serum is. Het blijkt namelijk dat kinderen steeds jonger beginnen met beautyproducten, en de druk komt niet alleen van TikTok en Instagram. Vriendjes en vriendinnetjes spelen net zo goed een rol, want bijna 40 procent van de ouders merkt dat hun kind de neiging krijgt om met skincare te beginnen door wat hun vriendjes doen.
Niet alleen social media beïnvloedt de skincare-routine van je kroost. Nee, ouders spelen zelf ook een hoofdrol. Ruim twee derde (67 procent) van de ouders geeft hun kinderen namelijk zelf een spoedcursus gezichtsverzorging en make-up. En dan heb je ook nog die een op de vijf die het totaal onnodig vindt om er lesjes in te geven. Zij laten hun kinderen het zelf uitzoeken. Wat opvallend is, is dat 43 procent van de ouders niet alleen skincare en make-up bij hun kids aanmoedigt, maar zelfs producten voor hen koopt.
Wat zeggen professionals?
Dermatoloog Marjolein Leenarts is daar wat minder enthousiast over. “Bespreek wat ze willen gebruiken en waarom ze dat willen. Wellicht kan je helpen met het zoeken naar een fijn product dat mild is voor de huid”, zegt ze. Maar ze waarschuwt ook: “Als dermatoloog vind ik het totaal onnodig dat kinderen op jonge leeftijd allerlei huidverzorgingsproducten gebruiken. Een gezonde huid heeft niet veel nodig. Sommige ingrediënten kunnen de huidbarrière beschadigen, irritatie veroorzaken of zelfs eczeem uitlokken. Ik zeg altijd: hoe meer producten je gebruikt, hoe groter de kans op allergieën. Bovendien is de kinderhuid nu eenmaal gevoeliger.”
Veel ouders zien het probleem niet bij zichzelf, maar leggen de schuld bij – hoe kan het ook anders – social media. Een kwart van de ouders maakt zich echt zorgen over de invloed van influencers op het zelfbeeld en gedrag van hun kinderen. En terecht, want maar liefst 89 procent denkt dat social media ervoor zorgt dat kinderen te jong beginnen met skincare en make-up. Daarom wil 60 procent van de ouders dat er duidelijk op verpakkingen staat dat bepaalde producten niet geschikt zijn voor kinderen. En 43 procent zou het liefst zien dat kinderen onder de twaalf überhaupt geen beautyproducten kunnen kopen.
Lees verder onder de advertentie
Kortom, of het nu gaat om een speelse glitteroogschaduw of een serieus huidverzorgingsritueel – veel ouders blijven twijfelen: is het nu eigenlijk wel nodig? En als je het dus een dermatoloog vraagt, is het antwoord: nee, het is niet nodig. Een ding is zeker: de discussie over skincare en make-up bij kinderen is voorlopig nog niet voorbij.
In ons Kek Mama magazine lees je de mooiste verhalen, herkenbare columns en de leukste fashion en lifestyle tips. Abonneer je nu voor slechts € 29,95 per jaar en ontvang de glossy als eerste op je deurmat.
Melissa Pieters (33) is getrouwd met Bilal (34), moeder van drie jonge kinderen (9, 6 en 2), influencer (@melisspieters op Instagram) en een bekeerde moslima. Hoe vliegt zij de decembermaand aan?
Het is de baby zelf niet aan te rekenen, maar zo’n pasgeborene haalt wel je hele leven overhoop, inclusief je vriendschappen. Welke het overleven en welke sneuvelen, dat is van tevoren niet te voorspellen. Dat weet journalist Laurien als geen ander.
Een Huis Vol is terug, dat betekent de hele kerstvakantie weer genieten van de chaos van de families Lopez, Bal, Bakcha en Blom. Vinden we heerlijk, want dan valt ons eigen huishouden opeens wel mee.
Kerst: het feest van lichtjes, liefde… en chaos. Dat wij moeders alle kerstballen hoog moeten houden wisten we natuurlijk al, maar soms zouden we dat wel even anders willen.
Het worden bijzondere feestdagen voor Anne-Marie Rozing en vriendin Laura. Ze vieren voor het eerst kerst met hun zoontje Jules in hun midden. En die knusse kerstdagen gaan niet voorbij zonder leuke tradities. Wij spraken Anne-Marie over de kerstplannen met baby Jules.
Ze komen onafgesproken opdagen in identieke outfits, raakten twee keer tegelijk zwanger en bevielen naast elkaar in het ziekenhuis. De band tussen Sara Kalkhoven (31) en Mariëlle Liefting (35) is zo symbiotisch, dat het haast ongeloofwaardig is.