Alles gaat best goed maar toch voel je je niet in balans. Wat is er aan de hand? Het zou te maken kunnen hebben met de hormoonbalans in je lichaam. Je hormoonhuishouding kan een hele achtbaan zijn, met ups en downs. Wanneer hormonen uit balans zijn, kun je te maken hebben met stemmingswisselingen, een futloos gevoel of een vertraging van je stofwisseling.
Omdat het vrouwelijk lichaam anders werkt dan dat van mannen hebben vooral vrouwen last van hormoonwisselingen. Het belangrijkste hormoon in het mannelijk lichaam is testosteron. In de puberteit stijgt het testosteronniveau en rond het veertigste levensjaar neemt dat heel langzaam weer af. Bij vrouwen ligt de hormoonzaak wat ingewikkelder. De vrouwelijke hormoonhuishouding is een soort schakelkast, waar alle ontwikkelingen in het lichaam bij betrokken zijn. Hierdoor kan er ook sneller een disbalans ontstaan, met klachten als gevolg.
Hoe houd je je hormoonhuishouding het beste in balans?
Varieer in je voeding
Zorg dat je veel vezels en verschillende soorten vitamines en mineralen binnenkrijgt. Dit kun je doen door zoveel mogelijk af te wisselen met verschillende voedingsmiddelen.
Vermijd producten met hormoonverstorende stoffen
Hormoonverstorende stoffen zoals xeno-oestrogenen kunnen de oorzaak zijn van een verstoorde hormoonbalans. Dit stofje komt voor in bijvoorbeeld plastic maar ook shampoo en make-up. Probeer je producten te vervangen voor natuurlijke producten zoals kokosolie als bodylotion.
Verminder je stress
Probeer stress te verminderen. Ook al is het is soms lastig te achterhalen waar je stress vandaan komt. Neem stresssignalen altijd serieus en laat je anders onderzoeken. Stress is nooit gezond, gun jezelf rust en tijd om stress te verminderen.
Beweeg
Bewegen is altijd belangrijk voor een gezonde leefstijl. Heb je last van wisselingen in je hormoonhuishouding kunnen bepaalde sporten daarbij helpen. Activiteiten als yoga, zwemmen, wandelen, trappen lopen, trampoline springen, fietsen en touwtje springen kunnen een positieve invloed uitoefenen op je hormonenbalans.
Lees verder onder de advertentie
Slaap voldoende
Slapen de kinderen eindelijk een nacht door en lukt het je alsnog niet om goed te slapen? Het kan dan de moeite waard zijn om hiervoor hulp te zoeken. Vaak kan je met kleine aanpassingen in je leef- of voedingsstijl een groot verschil maken. Een nachtrust van acht uur is namelijk goed voor de hormoonhuishouding.
Lees verder onder de advertentie
Intermittent fasting
Ga (intermittent) vasten, dit geeft het lichaam en de hormoonhuishouding de tijd en rust om te herstellen en in balans te komen. Daarnaast heeft het ook voordelen voor het hart en het remt het ontstekingen. Begin bijvoorbeeld met dertien uur vasten per dag en bouw dit op naar zestien uur per dag. Lees je van te voren wel goed in!
Lees verder onder de advertentie
Houd je menstruatiecyclus bij
Door je menstruatiecyclus een tijdje bij te houden, krijg je snel inzicht in het verband tussen je klachten, je voeding en je algehele leefstijl. Je menstruatiecyclus bijhouden kan met verschillende apps. In deze apps kan je klachten, eetgewoontes en hoe je je voelt bijhouden.
Wil je nog meer mooie en herkenbare verhalen van mede-mama’s lezen? Neem nu een abonnement en ontvang Kek Mama elke maand als eerst op jouw deurmat.
Wietze de Jager sprak in KINDEREN!!!! de podcast met Frank van der Lende en Leonie ter Veld over zijn kinderen, zijn leven op Bonaire en zijn grootste angst in het ouderschap.
Een nieuwe schooldag betekent meestal rennende kinderen, geroep op de gang en hier en daar een rugzak die net iets te enthousiast tegen een muur knalt. Maar niet bij basisschool De Oversteek in Nijmegen-Noord.
Tikkie ontvangen voor een halve wortel uit iemand anders’ maaltijdsalade? In deze rubriek verzamelen we de meest onterechte, ongemakkelijke en gewoon ronduit gênante betaalverzoeken. Deze week Bo (31), die na een spontaan speeltuinbezoekje een opmerkelijk betaalverzoek kreeg.
Aan de buitenkant kan alles er prima uitzien, terwijl het vanbinnen compleet anders voelt. Miljuschka Witzenhausen vertelt in een gesprek in GRAPES Podcast hoe zwaar ze het tijdens een moeilijke periode had.
Een naam bedenken voor je kind is nog best een klus. Kies je iets klassieks, iets unieks of ga je voor een naam die niemand snel vergeet? Destiny kreeg zo’n naam. Vooral haar tweede naam zorgt regelmatig voor opmerkingen.
Nog heel even en dan zijn Wietze de Jager en zijn vrouw Lieke met z’n zessen. Binnenkort komt er namelijk een baby bij. In zijn ochtendshow op Radio538 maakt de radio-dj bekend of ze een jongen of een meisje verwachten. Tijdens de zwangerschap van hun derde kind wilden Wietze en Lieke het geslacht niet weten, […]