Een op de vier basisschoolkinderen in Nederland heeft te maken met stress, voornamelijk door financiële zorgen in het gezin. Dit heeft invloed op hun schoolprestaties, waardoor ongelijke kansen ontstaan. Een schrijnende situatie.
Lees verder onder de advertentie
Grote impact van financiële zorgen
Dit blijkt uit het rapport ‘Kansenongelijkheid in Nederland’, uitgevoerd door SEO Economisch Onderzoek in opdracht van ABN AMRO Foundation en het Jeugdeducatiefonds. Voor het eerst is onderzocht welke factoren bijdragen aan stress in de thuissituatie. Het rapport toont aan dat financiële zorgen een belangrijke oorzaak zijn: ruim een kwart van de kinderen die thuis stress ervaren, heeft te maken met geldproblemen binnen het gezin. Stress door geldzorgen, zoals het niet kunnen betalen van schoolbijdragen of basisbehoeften zoals ontbijt, vormt een belangrijke belemmering voor de ontwikkeling van kinderen. Kinderen die zich zorgen maken over geld, kunnen zich moeilijker concentreren en hun leerprestaties lijden hieronder.
Daarnaast spelen zorgtaken binnen het gezin en een gebrek aan sociale ondersteuning ook een belangrijke rol in het creëren van een stressvolle thuissituatie. Voor 15 procent van de kinderen in deze situatie komt de zorg voor het gezin vaak op de schouders van één ouder terecht, of de kinderen moeten zelf zorgtaken op zich nemen, zoals mantelzorg voor een familielid. Deze extra verantwoordelijkheden kunnen een grote druk leggen op kinderen, wat hun ontwikkeling en schoolprestaties negatief beïnvloedt.
Eén op de vier basisschoolkinderen, dat betekent dat in een gemiddelde klas van 23 kinderen ongeveer zeven leerlingen met deze stress te maken hebben. Leerkrachten zien een duidelijk verband tussen stress thuis en lagere scores op de eindtoets in groep 8. Op die manier zijn de kinderen de dupe van een situatie waar zij niks aan kunnen doen.
Lees verder onder de advertentie
Het onderzoek benadrukt dat het wegnemen van deze stress, bijvoorbeeld door schoolmaaltijden of passende zorg, kan bijdragen aan betere schoolprestaties en toekomstperspectieven voor kinderen. Het inkomen van ouders blijkt een sterke invloed te hebben op de eindresultaten van kinderen, wat ongelijkheid in kansen versterkt. Terwijl alle kinderen gelijke kansen verdienen.
In ons Kek Mama magazine lees je de mooiste verhalen, herkenbare columns en de leukste fashion en lifestyle tips. Abonneer je nu voor slechts € 29,95 per jaar en ontvang de glossy als eerste op je deurmat.
Soms gebeuren er dingen die je nooit verwacht… zoals bevallen tussen de frietjes en milkshakes. Voor Alyce Rotunda uit Michigan werd dit werkelijkheid toen haar vierde kindje besloot niet te wachten tot het ziekenhuis. Haar dochtertje Matilda (inmiddels liefkozend McTilly genoemd) maakte haar entree op een parkeerplaats van McDonald’s, vertelt ze aan TODAY.
Geheimen fluisteren, eindeloos knuffelen, hun mening geven (soms nogal luid): een kind laat met verrassende signalen zien dat het zich veilig voelt bij je. Wij delen er een paar.
Elsemieke (31) is samen met T (33), moeder van twee zoontjes (4 en 2) en redacteur bij Kek Mama. Chaotisch, chronisch moe en heeft een brein met 46 tabbladen tegelijkertijd open. Probeert rust in de chaos te vinden, maar met drie mannen in huis is die rust ver te zoeken.
Soms voelt het moederschap een beetje alsof je een volle inbox probeert leeg te werken terwijl er continu nieuwe mails binnenploppen. Werk, partner, boodschappen, administratie, vriendinnen die je alweer veel te lang niet hebt gezien… en oh ja, die kinderen die ook nog aandacht, hulp met huiswerk en een fatsoenlijke maaltijd willen. Geen wonder dat […]
Hoe vaak zeg jij ‘ja’ tegen je kind terwijl je eigenlijk ‘nee’ bedoelt? Dat moment herkennen bijna alle ouders weleens. Soms zeg je ‘ja’ omdat het makkelijk is, omdat je hoofd vol zit of omdat je even geen zin in hebt in strijd.
Samen met zijn ex-man Rob, die inmiddels is overleden, heeft Leco van Zadelhoff een dochter genaamd Robbie. Zadelhoff was recent te gast bij het programma De Kist, waar zowel zijn voormalige relatie als zijn rol als vader centraal stonden.