Complimenten geven aan je kind: wat kan daar nu slecht aan zijn? Best veel, volgens wetenschappers. Uit onderzoek blijkt namelijk dat overdreven complimentjes juist averechts werken.
Lees verder onder de advertentie
Dat ontdekte Eddie Brummelman, psycholoog en onderzoeker aan de Universiteit van Amsterdam (UvA), door Nederlandse kinderen van 7 tot en met 11 jaar thuis wiskundeopgaven te laten maken.
‘Wat ongelooflijk goed gedaan’
Ouders mochten zelf bepalen of en hoe ze complimenten gaven, maar alles werd gefilmd. Twee mensen noteerden tijdens het bekijken van de beelden hoeveel overdreven (‘wat ongelooflijk goed gedaan’) en niet-overdreven complimenten (‘wat goed gedaan’) de kinderen kregen. De kinderen moesten vijf weken voor de test en zes, twaalf en achttien maanden erna aangeven in hoeverre ze zich herkenden in een stelling als: ‘Ik ben een heel speciaal en bijzonder persoon.’
Wat blijkt? Kinderen die veel overdreven complimentjes kregen, ontwikkelden een lager zelfbeeld dan de andere kinderen. Brummelman in de Volkskrant: “Overdreven complimenten krijgen kan eng zijn. Kinderen kunnen denken dat ze altijd aan deze hoge standaard moeten voldoen. Maar het leven zit vol tegenslagen, dus ze zullen hoe dan ook een keer falen. Dan kunnen ze zich slecht voelen over zichzelf en dat is pijnlijk.”
Floor is al 25 jaar juf op een basisschool en moeder van Lotje (16) en Abel (19). Ze heeft een relatie met Roderik en is bonusmoeder van Kiki (9) en Feline (12). Op haar werk heeft ze te maken met 28 kleuters en 56 ouders. Maar wie is ze nou eigenlijk wat aan het leren? […]
Dat André Hazes (32) en Noa Braaf inmiddels ruim een jaar samen zijn, is geen geheim. Volgens de zanger is hun relatie vooral rustig en stabiel. Sterker nog, hij zegt dat ze nog nooit echt ruzie hebben gehad.
Als alleenstaande moeder heeft Stella het niet breed. Toch besloot ze al haar zuurverdiende spaargeld uit te geven aan haar dochter, die graag influencer wil worden.
Flinke pech voor Madelief uit Een huis vol. De familie Nagelkerke deelt op Facebook hoe een sportieve avond onverwacht eindigde op de Spoedeisende Hulp.
Angela (43) is samen met haar man, na een lange kinderwens, adoptiemoeder van twee broertjes geworden. Ze waren destijds 5 en 7 jaar oud. Ondertussen zijn ze drie jaar een mooi gezin. Ze blikt terug op de pittige en bijzondere periode van drie jaar geleden.