Eén op de tien schoolkinderen ‘kleutert’ een jaartje langer. Maar waar is dat eigenlijk goed voor? Wij zetten het voor je op een rij.
Lees verder onder de advertentie
Speels
Een kind kleutert een jaar extra om verschillende redenen. Het kan bijvoorbeeld zijn dat hij of zij nog niet toe is aan de cognitieve eisen van groep 3. Ook zijn kinderen die nog een jaar in de ‘onderbouw’ blijven vaak nog speels óf zijn de emotionele en sociale vaardigheden niet voldoende ontwikkeld. Wordt jouw kind na 1 januari 6 jaar? Dan sta je ook voor een keuze: doorkleuteren of als vroege leerling naar groep 3.
Lees verder onder de advertentie
Vervolgens maakt de leerkracht een plan: wat gaan we dit jaar doen en wat willen we bereiken? Bijvoorbeeld meer zelfvertrouwen, een betere concentraties, betere leerprestaties of minder faalangst.
Maar heeft zo’n verlening wel zin? Daar zijn de meningen duidelijk over verdeeld. Zo blijkt uit onderzoek van Jaap Roeleveld van de Universiteit van Amsterdam dat er alleen positieve effecten op korte termijn zijn: “Na een paar jaar zie je geen enkel verschil meer in cognitieve vaardigheden tussen kinderen die verlenging hebben gehad en kinderen voor wie dat is overwogen, maar die toch gewoon zijn doorgestroomd.”
Lees verder onder de advertentie
‘We stellen doelen’
Kleuterjuf Nicole Boot van De Fontein in Ypenburg is daarentegen wél voor een extra jaar als dat nodig is. “Als kinderen groep 2 over doen is daar lang en goed over nagedacht”, zegt ze in NRC. “We maken ook een doublureplan, waarin we doelen stellen. We zeggen niet: ga maar lekker een jaar spelen. Nee, je wilt een kind echt vooruithelpen.” En daarbij heeft ze nog een ander argument om jonge kinderen nog een jaar op de kleuterschool te houden: “Het gevaar van een kleuter die te vroeg naar groep 3 gaat is faalangst. Aan jezelf twijfelen is niet iets wat je de rest van je schooljaren wilt meenemen.”
Denise (45) had een relatie met een twaalf jaar jongere man toen ze op haar 38ste werd overvallen door een niet te stuiten kinderwens. Inmiddels is dochter Isabeau zes. Ze ziet haar vader één zondag per maand.
Vriendschap en opvoeden: twee onderwerpen waar je maar beter een beetje soepel in kunt zijn. Want iedereen doet het anders – en dat is helemaal oké. Toch? Totdat blijkt dat jouw beste vriendin er stiekem heel anders over denkt…
Olympisch schaatskampioen Irene Schouten werd een half jaar geleden moeder van haar zoontje Dirk. Inmiddels zit ze op een roze wolk, maar haar zwangerschap was allesbehalve rooskleurig.
Sara (37) was er klaar mee dat de mental load altijd op haar bordje kwam zonder enige waardering en dus besloot ze het een week aan haar man Daan over te laten.
Tikkie ontvangen voor een halve wortel uit iemand anders’ maaltijdsalade? Serieus?! In deze rubriek verzamelen we de meest onterechte, ongemakkelijke en gewoon ronduit gênante betaalverzoeken. Wat ze gemeen hebben? Je zag ze in ieder geval niet aankomen.