Je kind een gezonde dosis zelfvertrouwen meegeven is nog zo makkelijk niet. Een psycholoog legt in de ‘On purpose with Jay Shetty’-podcast uit wat een veelvoorkomende fout is en wat je juist wél moet doen om je kinderen te laten opgroeien tot zelfverzekerde volwassenen.
Lees verder onder de advertentie
Je kinderen laten opgroeien met genoeg zelfvertrouwen is wat iedere ouder wil. Maar dat dit nog best lastig is, blijkt uit onderstaande reel van de podcast van Jay Shetty. Psycholoog Aliza Pressman legt daarin uit wat het belangrijkste is dat je als ouder kunt doen om je kinderen een gevoel van eigenwaarde mee te geven.
Lees verder onder de advertentie
Complimenten zorgen niet voor zelfvertrouwen
“Als eerste is het belangrijk om in je achterhoofd te houden: competentie zorgt voor zelfvertrouwen, niet complimenten of lof”, aldus Pressman. Tegen je kinderen zeggen dat ze intelligent of geweldig zijn, maakt niet dat ze zich ook intelligent of geweldig voelen. De psychologe legt uit: “Zelfvertrouwen krijg je door het ontwikkelen van vaardigheden. En dit hoeven niet vaardigheden te zijn zoals de beste hockeyspeler van het team of de beste vioolspeler. Het kan juist ook gaan om de dagelijkse vaardigheden zoals koken, tafel dekken of de vaatwasser inruimen.”
Lees verder onder de advertentie
Helikopterouders
Complimenten mag je voorlopig dus even achterwege laten. Een andere veelgemaakte fout is alles voor je kinderen te doen, terwijl je kinderen prima in staat zijn om sommige taken zelf te doen. Denk aan sokken aantrekken bij peuters, lezen bij kleuters en helpen met huishouden bij oudere kinderen.
Laat ze merken dat je in ze gelooft
In een interview met HuffingtonPostlegt Pressman uit dat het natuurlijk belangrijk is dat je laat zien dat je gelooft in je kinderen. Maar de beste manier om je kinderen in zichzelf te laten geloven is door ze laten ervaren hoe je een vaardigheid kan leren. “Als je daarna een compliment geeft is het een authentieke weerspiegeling waarvan ze al weten dat het waar is over zichzelf”, legt de psycholoog uit.
Lees verder onder de advertentie
Ga niet achteraf verbeteren
Ook geeft Pressman mee: “Geef je kind wat taken in huis, die passen bij zijn leeftijd, en weersta de neiging om ze te micromanagen.” Je peuter kan niet net zo goed de was opvouwen als jij, maar als ze willen helpen laat ze dan die rommelige stapeltjes met was maken. Ga het daarna niet over doen en verbeteren, want dan demotiveer je ze. Geef ze de kans om beter te worden door te oefenen.
Lees verder onder de advertentie
Oefenen, oefenen, oefenen
Oefenen met vaardigheden onder de knie krijgen, hoeven niet alleen maar huishoudelijke taken te zijn. Je kunt ook juist beginnen met het laten oefenen van dingen waar je kind al interesse in heeft, want dat zal ze meer motiveren om die taak of vaardigheid te ontwikkelen. Denk aan zelf brood smeren, leren skeeleren of leren knippen of breien.
“Wat ze ook consequent oefenen, ze gaan er beter in worden. Als ze dit zelf mogen uitvinden, dan ervaren je kinderen het plezier van het leren van vaardigheden en ontwikkelen ze een diep vertrouwen in zichzelf”, aldus de psycholoog.
Lees verder onder de advertentie
Laat los
Pak je potje geduld er dus maar bij, slik je complimenten in en laat je kind meer uitproberen, helpen en oefenen. En vergeet niet je favoriete lijflied van Frozen op te zetten wanneer ze dingen laten vallen, vies maken of die wasmand met opgevouwen was omgooien. ‘Let it goooooo‘
Benieuwd naar het gesprek uit de podcast? Bekijk het hier.
Ze is de hoogstgenoteerde vrouwelijke self-made miljonair in de Quote Top 100, maar dat was nooit haar doel. Sharon Hilgers van My Jewellery begon gewoon met fröbelen aan de keukentafel en van het een kwam het ander.
Patricia van Liemt is radiopresentator, schrijver en moeder van Maria (15) en Phaedra (12). Ze schrijft rake, eerlijke, grappige en vooral herkenbare columns over haar leven.
Anouk is trotse echtgenote van Erwin en mama van vier meiden: Aurélie (11), Emeline (10), Vieve (8) en Lilou (5). In hun levendige huishouden is het soms één en al chaos, maar liefde, gelach en spontane dansfeestjes voeren steevast de boventoon. Anouk deelt vol enthousiasme haar avonturen in het ouderschap.
Tot 1956 werden vrouwen ontslagen als ze gingen trouwen. De tijden zijn sindsdien wel veranderd, zou je denken, maar zwangerschapsdiscriminatie komt helaas maar al te vaak voor. Marleen Staal merkte dat ze in de overdrive ging om zich te bewijzen toen ze zwanger was.
Die bekende ballen in de lucht houden, da’s voor iedere moeder een uitdaging, maar hoe doe je dat als je een succesvolle business runt? Kimberly Bosman deelt met Kek Mama hoe zij haar werk-privébalans in evenwicht houdt.
Terugkijkend leidde ze een luxeleventje toen ze maar zestien uur per week werkte. Maar nadat haar huwelijk strandde is Vivian fulltime gaan werken, met een eeuwig schuldgevoel naar haar kinderen toe als gevolg.