Welmoed Sijtsma: ‘Ik voelde een zekere druk om zwanger te worden’

Welmoed Sijtsma
Jill Waas
Jill Waas
Leestijd: 3 minuten

Welmoed Sijtsma is ready to pop! Nog even en haar dochter komt ter wereld. Wij spraken haar over de druk die op vrouwen ligt om zwanger te worden, want ook zij voelde die.

Lees verder onder de advertentie

Eerder dit jaar maakte Welmoed de docuserie Welmoed en de bevroren eitjes voor de NPO. “Dat idee ontstond toen ik nog vrijgezel was. Ik voelde een zekere druk om zwanger te worden. Van buitenaf, want we leven nog altijd in een maatschappij waarin het als vrouw normaal wordt geacht dat je een kinderwens hebt. Maar ook van binnenuit; dat had vooral met leeftijd te maken, want je weet dat je als vrouw niet eeuwig de gelegenheid hebt om zwanger te raken.”

Lees verder onder de advertentie

Vreemde gedachte

En toen ontmoette ze Bob. “En dacht ik: laat maar, ik hoef nu ook niet meer mijn eitjes in te vriezen. Wat ik eigenlijk een vreemde gedachte vond van mezelf, want ik legde dus direct mijn lot in handen van mijn nieuwe partner. Toch bleef in mijn achterhoofd zitten: is het alsnog slim om dit te doen? Dus ben ik voor mijn docu op onderzoek uitgegaan.”

Lees verder onder de advertentie

Tekst gaat verder onder de foto.

Welmoed Sijtsma
Fotografie: Kiki Rigters

Doemscenario

Het heeft haar heel erg geholpen. “In de zin dat ik met veel gynaecologen en andere deskundigen heb gepraat over hoe het nu echt zit met die biologische klok. Ik zag een doemscenario voor me van: ik ben 34, mijn tijd is zo ongeveer voorbij. De serie heeft me aan de ene kant gerustgesteld, want de gynaecoloog zei tegen mij: ‘Je hebt echt nog alle tijd.’ Aan de andere kant is mijn kinderwens tijdens het maken nog meer gaan leven en begon ik steeds meer te denken: waar wacht ik eigenlijk nog op?”

Lees verder onder de advertentie

Mijn kinderwens is toen nog meer gaan leven

Haken en ogen

Uiteindelijk heeft Welmoed haar eicellen niet meer laten invriezen (sterker nog: vlak voor het afronden van de docuserie bleek ze zwanger te zijn). “Maar ik had het misschien wel gedaan als ik Bob niet was tegengekomen. Al ben ik niet per se onverdeeld positief over het traject, omdat er zoveel haken en ogen aan zitten. Ik dacht: je koopt er zekerheid mee. Dat is echt niet zo, het is een heel dure ‘verzekering’ en je hebt uiteindelijk niet de garantie dat je moeder wordt.”

Lees verder onder de advertentie

Eerder vertelde Welmoed over haar zwangerschapskwaaltjes, waaronder een kort lontje. Je leest het hier.

Benieuwd naar het hele interview? De nieuwe Kek Mama ligt nu in de winkel!

Lees verder onder de advertentie

Meest bekeken

Facebook Twitter Whatsapp E-mail