Juf Ilva: ‘De kinderen eten hun lunch en ondertussen kijken we tv. Zo af en toe moet dat kunnen, toch?’
Ilva Kuijpers (28) is leerkracht van groep 1/2. Iedere maand schrijft ze voor Kek Mama een column over haar belevenissen op de basisschool.
Beeld: Canva
Herkenbaar? Je baby ligt net in bed, maar eigenlijk wil je hem alweer oppakken. Nog één knuffel. En nog eentje. Maar ergens in je achterhoofd hoor je dat stemmetje van je overgrootoma die zegt: ‘Je verwent dat kind teveel!’
Goed nieuws: uit een nieuw onderzoek blijkt dat dat dikke vette onzin is. Het vaak vasthouden van je kind is zelfs extreem goed voor ze. En natuurlijk ook voor jou.
Als moeder wist je dit natuurlijk al, maar nu is het bewezen. Experts van de Amerikaanse academie van pedagogiek bewijzen dat het vasthouden en knuffelen van je kind een sterke en vertrouwelijke band creëert. Een baby die vaak wordt vastgehouden, leert juist dat de wereld veilig is. Dat er iemand voor hen is als ze huilen, schrikken of moe zijn. Dat gevoel van veiligheid is de basis voor alles: slapen, leren, omgaan met anderen en zelfvertrouwen.
Jarenlang dachten we dat baby’s “te veel” vasthouden ze afhankelijk zou maken. Dat je ze moest laten huilen, anders zouden ze verwend raken. Inmiddels weten we beter. Je kan een baby simpelweg niet teveel verwennen met liefde en aandacht. Uit hetzelfde onderzoek blijkt dat zachte aanraking, zoals huid-op-huid contact en wiegen, letterlijk invloed heeft op de hersenontwikkeling van je baby. Vooral bij te vroeg geboren baby’s zijn de effecten enorm: hun hersenen ontwikkelen zich sneller en ze zijn vaak rustiger en stabieler.
Knuffelen zorgt ervoor dat het stresshormoon cortisol daalt en het gelukshormoon oxytocine stijgt. Dat hormoon helpt bij hechting, ontspanning en een gevoel van verbondenheid. En niet alleen voor je baby. Voor jou verlaagt het ook je stressniveau, wordt de band tussen jou en je kind versterkt en wordt je letterlijk gelukkiger. Dus als jij de neiging hebt om je baby steeds weer op te pakken: doe het vooral.
Aanraking is een vorm van communicatie. Baby’s kunnen natuurlijk nog niet praten, maar voelen alles. Ook wel veilige hechting genoemd. Kinderen die veilig gehecht zijn, blijken later vaak zelfstandiger, socialer en emotioneel sterker. Best bijzonder dat iets simpels als knuffelen daar zo’n grote rol in speelt.
Het korte antwoord: zo vaak als je wilt. Of beter gezegd: zo vaak als je baby (en jij) nodig hebben. Er bestaat geen maximum. Soms wil je baby uren op je liggen. Soms maar even. Allebei is oké. Je hoeft geen schema te volgen of bang te zijn dat je iets verkeerd doet. Liefde kun je niet doseren. En babyknuffels ook niet.
Wil je meer weten over gewoontes zoals knuffelen die je zorgen voor meer verbondenheid tussen jou en je kind? Je leest het hier.
Bron: Parents