De kinderen van Kirsten verschillen als dag en nacht van elkaar, en dat vond ze in het begin best lastig. Maar ze leerde er ook iets belangrijks door.
Lees verder onder de advertentie
Kristen Mae kreeg een zoontje en was dolgelukkig. Maar toch vond ze het moederschap geen appeltje eitje. ‘Mijn zus had al een dochtertje en die was heel lief en ze sliep goed. Ik dacht, dat moet ik dan ook kunnen. Maar mijn zoon had veel meer aandacht nodig. Hij was drukker en sliep ’s nachts maar vier uur achter elkaar. Ik was bekaf en gebroken. Waarom luisterde hij niet en kon ik hem zo moeilijk troosten? En waarom kon mijn zus dit wel? Ik dacht, ik doe vast iets helemaal fout.’
Lees verder onder de advertentie
Anders is anders
Ook toen Kristen vier jaar later een dochter kreeg, vond ze het moederschap verwarrend. Want haar dochter was weer een heel ander kind dan haar zoontje. ‘Zij heeft veel minder aandacht nodig en wil juist soms even met rust gelaten worden. Ze is minder aanwezig, minder druk, dan mijn zoon. Maar het een is niet beter dan het ander.’
Lees verder onder de advertentie
Les
Dat Kristen twee verschillende kinderen heeft gekregen, heeft haar een wijze les geleerd. ‘Ik weet nu dat je ouders nooit moet veroordelen. Je moet jezelf ook niet blijven vergelijken met anderen of je kinderen vergelijken met andere kinderen. Dat heeft geen zin. Ieder kind is anders en iedere moeder doet het anders en dat is prima.’
De band tussen ouder en kind verandert door de jaren heen. Waar ze vroeger afhankelijk was van jouw zorg en advies, staan ze nu op eigen benen, maar dat betekent niet dat jouw volwassen kinderen geen behoefte meer hebben aan erkenning of verbinding.
Iedere moeder heeft haar momentjes. Maar sommige blunders zijn té erg – of te hilarisch – om voor jezelf te houden. In de rubriek ‘Opgebiecht’ delen vrouwen hun grootste geheimen en gênantste momenten. Dit keer Kiki, die geld uitgeeft wat ze niet heeft, zonder dat haar man het weet.
Mieke van Dam (31) zit bepaald niet stil. Tussen de luiers, speeltuinbezoekjes en nachtelijke knuffels door creëerde ze Eau de Mique: een wasparfummerk dat draait om herinneringen, rust en een vleugje luxe in de chaos van het moederschap. Wij spraken Mieke erover.
Denk je dat knuffels alleen voor kinderen zijn? Think again. Steeds meer volwassenen geven toe: ze slapen met een knuffel. En dat is niets om je voor te schamen. Sterker nog, het is goed voor je nachtrust en je mentale gezondheid.
Ze mag dan al jaren onder de Californische zon wonen, maar Yolanthe Cabau (40) blijft in hart en ziel dat meisje van vroeger van het warme, drukke gezin in Nederland. Familie is alles voor haar, en dat mist ze soms nu ze alleen met haar zoontje Xess Xava (10) woont.