Jennifer Hoffman: ‘Zou ik met het beëindigen van de relatie ook een kinderwens weggooien?’
Het leven loopt soms anders dan je had gepland. Ook voor Jennifer Hoffman.
Bron: Canva
Als je op een verjaardag de vraag stelt wie er tevredener is over het seksleven, mannen of vrouwen, wedden we dat veel mensen meteen “mannen” roepen.
Maar nieuw onderzoek laat zien dat dat cliché misschien helemaal niet klopt. Sterker nog: vrouwen lijken gemiddeld nét iets tevredener.
Dat blijkt uit een grote analyse die is gepubliceerd in het wetenschappelijke tijdschrift Archives of Sexual Behavior. Voor het onderzoek bundelden wetenschappers de resultaten van 37 eerdere studies uit de Verenigde Staten, Canada en Europa. Door al die data samen te voegen konden ze subtiele verschillen beter zichtbaar maken.
Het internationale onderzoeksteam, onder leiding van Ashlyn Brady, keek naar hoe mannen en vrouwen hun seksuele tevredenheid beoordelen. Wat blijkt: vrouwen in een relatie geven gemiddeld nét iets hogere cijfers voor hun seksleven en het plezier dat ze daarbij ervaren. Mannen daarentegen rapporteren vaker een sterkere seksuele opwinding, maar ook meer seksuele remming.
Met andere woorden: mannen voelen vaker een sterke seksuele prikkel, maar dat betekent niet automatisch dat ze ook tevredener zijn over hun seksleven als geheel.
Volgens onderzoekers speelt er nog iets anders mee. Seksuele tevredenheid draait namelijk niet alleen om lichamelijk genot, maar ook om hoe seks bijdraagt aan de relatie. Eerder onderzoek liet al zien dat vrouwen gemiddeld meer waarde hechten aan die relationele kant.
Je zou dus kunnen denken: misschien zijn vrouwen simpelweg tevredener over hun relatie, en daardoor ook over hun seksleven. Maar zelfs toen onderzoekers dat meenamen in hun analyse, bleef het verschil bestaan. Vrouwen bleven gemiddeld iets meer tevreden over hun seksleven, ongeacht hoe gelukkig ze waren in hun relatie.
Ook de tevredenheid van de partner werd meegenomen. Eerdere studies suggereerden namelijk dat vrouwen hun eigen seksuele tevredenheid sterker laten beïnvloeden door hoe tevreden hun partner is. Toch veranderde ook dat niets aan de uitkomst.
Een mogelijke verklaring ligt volgens de onderzoekers in verwachtingen. Mannen hechten gemiddeld meer waarde aan variatie en nieuwigheid in seks. In langdurige relaties kan dat gevoel van “nieuw” vanzelf wat afnemen, waardoor hun tevredenheid mogelijk sneller daalt.
Maar er speelt misschien ook iets minder tastbaars mee: sociale normen. Zelfs al beantwoorden deelnemers vragen anoniem, kan opvoeding of sociale verwachting invloed hebben op hoe mensen hun seksleven beoordelen. Het is dus mogelijk dat mannen en vrouwen in werkelijkheid ongeveer even tevreden zijn, maar dat vrouwen hun tevredenheid iets positiever rapporteren.
De belangrijkste conclusie van de analyse: het stereotype dat mannen altijd tevredener zijn over hun seksleven, blijkt niet vanzelfsprekend waar. Het verschil dat onderzoekers vonden, is klein, maar wel opvallend consistent in deze grote verzameling studies. Tegelijk benadrukken wetenschappers dat seksuele tevredenheid een complex onderwerp blijft. Lichamelijke beleving, relatiekwaliteit en sociale verwachtingen spelen allemaal een rol.
Benieuwd naar de 7 meest opwindende seksspeeltjes? Je leest het hier.
Bron: NIH