Als je op een verjaardag de vraag stelt wie er tevredener is over het seksleven, mannen of vrouwen, wedden we dat veel mensen meteen “mannen” roepen.
Lees verder onder de advertentie
Maar nieuw onderzoek laat zien dat dat cliché misschien helemaal niet klopt. Sterker nog: vrouwen lijken gemiddeld nét iets tevredener.
Onderzoek
Dat blijkt uit een grote analyse die is gepubliceerd in het wetenschappelijke tijdschrift Archives of Sexual Behavior. Voor het onderzoek bundelden wetenschappers de resultaten van 37 eerdere studies uit de Verenigde Staten, Canada en Europa. Door al die data samen te voegen konden ze subtiele verschillen beter zichtbaar maken.
Lees verder onder de advertentie
Seksuele tevredenheid
Het internationale onderzoeksteam, onder leiding van Ashlyn Brady, keek naar hoe mannen en vrouwen hun seksuele tevredenheid beoordelen. Wat blijkt: vrouwen in een relatie geven gemiddeld nét iets hogere cijfers voor hun seksleven en het plezier dat ze daarbij ervaren. Mannen daarentegen rapporteren vaker een sterkere seksuele opwinding, maar ook meer seksuele remming.
Lees verder onder de advertentie
Met andere woorden: mannen voelen vaker een sterke seksuele prikkel, maar dat betekent niet automatisch dat ze ook tevredener zijn over hun seksleven als geheel.
Relationele kant
Volgens onderzoekers speelt er nog iets anders mee. Seksuele tevredenheid draait namelijk niet alleen om lichamelijk genot, maar ook om hoe seks bijdraagt aan de relatie. Eerder onderzoek liet al zien dat vrouwen gemiddeld meer waarde hechten aan die relationele kant.
Lees verder onder de advertentie
Verschil
Je zou dus kunnen denken: misschien zijn vrouwen simpelweg tevredener over hun relatie, en daardoor ook over hun seksleven. Maar zelfs toen onderzoekers dat meenamen in hun analyse, bleef het verschil bestaan. Vrouwen bleven gemiddeld iets meer tevreden over hun seksleven, ongeacht hoe gelukkig ze waren in hun relatie.
Ook de tevredenheid van de partner werd meegenomen. Eerdere studies suggereerden namelijk dat vrouwen hun eigen seksuele tevredenheid sterker laten beïnvloeden door hoe tevreden hun partner is. Toch veranderde ook dat niets aan de uitkomst.
Variatie
Een mogelijke verklaring ligt volgens de onderzoekers in verwachtingen. Mannen hechten gemiddeld meer waarde aan variatie en nieuwigheid in seks. In langdurige relaties kan dat gevoel van “nieuw” vanzelf wat afnemen, waardoor hun tevredenheid mogelijk sneller daalt.
Lees verder onder de advertentie
Normen
Maar er speelt misschien ook iets minder tastbaars mee: sociale normen. Zelfs al beantwoorden deelnemers vragen anoniem, kan opvoeding of sociale verwachting invloed hebben op hoe mensen hun seksleven beoordelen. Het is dus mogelijk dat mannen en vrouwen in werkelijkheid ongeveer even tevreden zijn, maar dat vrouwen hun tevredenheid iets positiever rapporteren.
Lees verder onder de advertentie
Stereotype
De belangrijkste conclusie van de analyse: het stereotype dat mannen altijd tevredener zijn over hun seksleven, blijkt niet vanzelfsprekend waar. Het verschil dat onderzoekers vonden, is klein, maar wel opvallend consistent in deze grote verzameling studies. Tegelijk benadrukken wetenschappers dat seksuele tevredenheid een complex onderwerp blijft. Lichamelijke beleving, relatiekwaliteit en sociale verwachtingen spelen allemaal een rol.
Een groot huis, mooie vakanties en een succesvolle carrière als influencer: het lijkt Monique Westenberg (48) financieel voor de wind te gaan. Toch is de werkelijkheid anders. Sinds haar breuk met André Hazes jr. moet de moeder van Dré (10) een stuk bewuster met haar geld omgaan.
Vader worden is één ding, maar ontdekken wat voor vader je wilt zijn, is soms een heel proces. André Hazes kijkt in De kapper van de sterren van LINDA. openhartig terug op de eerste jaren met zijn zoon Dré.
Als het schooljaar erop zit, vraagt Chantal (39) haar zoon Milan (9) om zelf een leuk afscheidscadeautje voor zijn juf te bedenken. Hij regelt alles zonder hulp en is apetrots. Tot Chantal bij het ophalen iets op het bureau van juf Sanne ziet staan wat haar wel héél bekend voorkomt.
Een nieuwe liefde vinden is nog niet zo eenvoudig, zeker als je precies weet wat je zoekt. Monique Westenberg zoekt een nieuwe liefde en krijgt daarbij hulp uit onverwachte hoek: haar vriendin gaat op Instagram op zoek naar een geschikte man voor haar.
Sommige uitspraken van je kind vergeet je niet snel. Zeker niet als ze laten zien hoe goed ze jou eigenlijk in de gaten houden. Monica Geuze (31) werd onlangs verrast door een bijzonder lief voorstel van haar dochter Lizzy (8).
In elk gezin wordt weleens gekibbeld. Over rondslingerende sokken, de vaatwasser of wie er nou eigenlijk aan de beurt is om de boodschappen te doen. Niks aan de hand, zou je denken. Maar voor kinderen kan zo’n onschuldige discussie een stuk groter voelen. Want wat als papa en mama straks niet meer samen willen zijn?