Europarlementariër waarschuwt: waarom speelgoed van deze winkels levensgevaarlijk is voor kinderen

houten speelgoed action (3) Beeld: Canva
Maaike van Eijk
Maaike van Eijk
Leestijd: 2 minuten

Pakketjes van Temu en SHEIN blijven de brievenbus uitpuilen. Maar achter die fijne prijsjes schuilt een veel minder fijne realiteit.

Lees verder onder de advertentie

Nieuwe Europese testresultaten laten zien dat de kwaliteit van veel van die spullen niet best is.

Speelgoed

Vier consumentenorganisaties uit Europa (Duitsland, Frankrijk, België en Denemarken) kochten 162 willekeurige items bij externe verkopers op Temu en SHEIN. Denk: kettinkjes, speelgoed voor kinderen onder de drie jaar en usb-opladers. De producten werden daarna onder de loep genomen in gecertificeerde labs.

Lees verder onder de advertentie

De uitkomst? Niet bepaald een goed. 70 procent voldoet níét aan Europese veiligheidsnormen. Een kwart is zelfs ronduit gevaarlijk door verstikkingsgevaar, riskante hitteontwikkeling of giftige stoffen. In het speelgoed doken ook riskante chemicaliën op, waaronder hormoonverstorende stoffen. Stickertjes en zuignapjes lieten te makkelijk los waardoor het risico op verstikking verhoogt.

Alarmbel

Europarlementariër Dirk Gotink is namens het Europees Parlement in gesprek over een nieuwe douanewet die deze platforms eindelijk moet aanpakken, want inmiddels is de situatie behoorlijk urgent. “Bij ons komen echt gigantische hoeveelheden pakketjes binnen, tussen de vier en vijf miljoen. Ik denk ook echt dat we in een noodsituatie zitten.” Hij legt uit dat vooral batterijen zorgen voor risico’s: “Europese gecertificeerde batterijen zijn beschermd tegen verhitting. Maar de meeste batterijen uit China niet.”

Lees verder onder de advertentie

Douanehervorming

En dan het grote probleem: “Op TEMU en Shein komen duizenden nieuwe producten per dag.”
Daardoor is handhaving vrijwel ondoenlijk. Volgens hem is een douanehervorming hard nodig:
“Zolang wij alles maar binnen laten, dan gaan ze dat ook aan ons verkopen, want waarom zouden ze daar geen geld aan verdienen?”

Lees verder onder de advertentie

Wil je trouwens weten welk speelgoed leuk en leerzaam is? Je leest het hier.

Bron: Consumentenbond

Lees verder onder de advertentie

Meest bekeken

Facebook Twitter Whatsapp E-mail