Geke (@gekeborn) is verloskundige, echoscopist en anticonceptiespecialist en maakt daarnaast de podcast Zwanger & Zo. Hierin deelt ze verloskundige informatie en positieve bevallingsverhalen om aanstaande ouders te inspireren en ervaringen te delen. Daarnaast werkt ze aan een boek, wat in mei 2025 in de winkels ligt. In haar column neemt ze ons mee in haar onregelmatige leven als verloskundige.
Lees verder onder de advertentie
“Hoe deden mensen dat vroeger zonder bad?!” vraagt Anna, terwijl ze me stralend aankijkt. Ik ben bij haar op kraamvisite en zit op het voeteneind van haar bed. Een paar dagen geleden zat ik daar ook, toen ik de geboorte van haar eerste kind begeleidde. Thuis, in bad. Van tevoren had ze getwijfeld: was het niet een beetje zweverig om in bad te bevallen? Of op z’n minst onhandig? Anna is een cliënt zoals ik ze veel zie in Ede: vlot, stoer en bovendien behoorlijk nuchter. Ik had haar aangemoedigd toch een bevalbad in huis te halen. Die praktische kant mocht ze aan mij en Tobias, haar man, overlaten en ik verzekerde haar dat de voordelen van het warme water verre van zweverig zouden zijn.
Lees verder onder de advertentie
Voordelen van een bevalbad
Naast dat je in het bad namelijk gemakkelijker beweegt en warm water helpt ontspannen waardoor je de pijn als minder heftig ervaart, maak je in bad ook meer oxytocine en endorfinen aan, twee belangrijke hormonen tijdens de bevalling. Oxytocine staat ook wel bekend als het knuffelhormoon. Het komt vrij als je je comfortabel en veilig voelt en zorgt, niet onbelangrijk, voor weeën. Endorfine staan ook wel bekend als het sporthormoon. Het komt vrij bij lichamelijke inspanning en zorgt voor lichaamseigen pijnstilling. Tijdens de bevalling versterken de verschillende hormonen elkaar en samen zorgen ze voor de roes die vrouwen vaak omschrijven in de ontsluitingsfase. Oftewel: de voordelen van het bad = meer oxytocine = meer endorfine = fijne roes, betere weeën, meer ontsluiting.
Lees verder onder de advertentie
Zweverig
Toch begrijp ik Anna wel. Tot een paar jaar geleden stond de badbevalling inderdaad bekend als ‘zweverig’ en ‘onhandig’. En bovendien zijn er genoeg mensen die het bad helemaal niet prettig vinden. Gelukkig is daar wat op te verzinnen: even proberen onder de douche of het warme water voor je werkt. Ja? Top! Dan laten we het bad vollopen. Niet? Dan rollen we het gewoon weer aan de kant. Of, maar dat is iets meer moeite: we laten het bad gewoon vollopen en vind je het niets, dan halen we het water er gewoon weer uit.
Lees verder onder de advertentie
Ik hoor je denken: maar hoe dan? Met emmertjes? Gelukkig heeft de jarenlange ervaring die we inmiddels hebben ook voor de nodige efficiëntie gezorgd. Ziekenhuizen hebben vaste of al opgeblazen bevalbaden staan en wil je thuis in bad bevallen, dan kun je het bad huren via je verloskundige of online bestellen bij een van de vele aanbieders. Je krijgt dan een bad en een handige toolkit thuisgestuurd met daarin alles wat je nodig zou kunnen hebben. Zoals een hygiënische hoes, zeil voor op de grond, lange handschoenen voor ons, een elektrisch pompje om het bad weer leeg te pompen en een schepnetje. Ja, een schepnetje, dat is inderdaad waar je denkt dat het voor is.
Zelf je baby aanpakken
Ik beantwoord Anna haar vragende ogen met een glimlach. Hoewel het ‘vroeger’ waar Anna op doelt nog helemaal niet zo lang geleden is, kan ik het me zelf ook nog maar slecht voorstellen dat ik het ‘gedoe’ vond om een bad op te zetten. Nu draai ik mijn hand er niet voor om en kan ik geen nadeel meer bedenken dat opweegt tegen de vele voordelen. Sterker nog, het scheelt mij zelfs werk, want in bad pakken alle moeders hun baby’s gewoon lekker zelf aan.
Floor is al 25 jaar juf op een basisschool en moeder van Lotje (16) en Abel (19). Ze heeft een relatie met Roderik en is bonusmoeder van Kiki (9) en Feline (12). Op haar werk heeft ze te maken met 28 kleuters en 56 ouders. Maar wie is ze nou eigenlijk wat aan het leren? […]
Als alleenstaande moeder heeft Stella het niet breed. Toch besloot ze al haar zuurverdiende spaargeld uit te geven aan haar dochter, die graag influencer wil worden.
Dat André Hazes (32) en Noa Braaf inmiddels ruim een jaar samen zijn, is geen geheim. Volgens de zanger is hun relatie vooral rustig en stabiel. Sterker nog, hij zegt dat ze nog nooit echt ruzie hebben gehad.
Flinke pech voor Madelief uit Een huis vol. De familie Nagelkerke deelt op Facebook hoe een sportieve avond onverwacht eindigde op de Spoedeisende Hulp.
Angela (43) is samen met haar man, na een lange kinderwens, adoptiemoeder van twee broertjes geworden. Ze waren destijds 5 en 7 jaar oud. Ondertussen zijn ze drie jaar een mooi gezin. Ze blikt terug op de pittige en bijzondere periode van drie jaar geleden.