Scheiden is verschrikkelijk. Maar het levert ook onverwachte positieve dingen op, ontdekte Kek Mama’s Jorinde.
Lees verder onder de advertentie
(En dan heeft ze het níet alleen over om het weekend dansen en uitslapen, ongegeneerd flirten en dat interieur waar niemand zich meer tegenaan bemoeit.)
Zo bouw ik een enorm intieme band op met mijn kinderen, nu bijna tien en twaalf. Jaste ik de dag er tijdens mijn huwelijk op de automatische piloot doorheen, zonder man in huis ligt de focus puur op de jongens. Al mijn tijd: volledig voor hen. En: als je elkaar twee keer per maand een lang weekend moet missen, breng je de dagen erna echt stukken intenser samen door. Met Wezenlijke Gesprekken en zo – óók met prepubers, ja. Ik zie ze minder, maar weet meer van ze dan ooit.
Mijn man doet het als ex echt stukken beter in mijn leven.
En de kinderen bouwen op hun beurt nu een veel betere band op met hem. Was hij vroeger fulltime aan het werk en op zakenreis en andere afwezige dingen, terwijl ik met een parttime baan vooral de opvoeding voor mijn rekening nam; nu heeft hij acht dagen per maand volledige zorg voor ze. Die vult ‘ie misschien niet helemaal in naar mijn bekoren, maar de jongens maken herinneringen met hun vader die er anders nooit gekomen waren.
Ik leer daar ontzettend goed door loslaten. Mijn kinderen en ik leiden deels gescheiden levens en dat is best een zware dobber, maar krijg nou wat: het maakt ze wel ongelooflijk zelfstandig. (En goddank bestaan er mobiele telefoons.)
Ik leer óók dat ik soms best een kenau ben. Wat prima is ter bescherming van mijn kinderen, maar me met het oog op een nieuwe relatie gerust wat milder mag maken. Voortschrijdend inzicht: wie kan zonder?
Twee huizen betekent twee speelgoedcollecties, en voor mij dé manier om van die primaire kleuren af te komen. En van die onooglijke, reusachtige voetbaltafel. “Speelwigwam met geruite kussens in je kamer? Tuurlijk, schat! Mag die rood-geel-groene garage best bij papa, hoor.”
Mijn kinderen leren over liefde. Dat die van een ouder voor haar kind onvoorwaardelijk is, maar tussen partners kan mislukken. Dat het goed is om ervoor te vechten, en het fantastisch is als die liefde lukt, maar je óók mag besluiten dat ‘werkbaar’ en ‘prima’ niet goed genoeg zijn.
We genieten opeens van de simpelste dingen. Wat natuurlijk ook kan in een huwelijk, maar dankzij de scheiding en een veel soberder budget, opeens bittere noodzaak is. En ja, natuurlijk betekent dat genieten ook weleens een dagje Efteling, maar in onze opblaasboot verkennen waar de vaart voor ons huis eigenlijk eindigt, is óók heel spannend – en niemand die ons voor het eten thuis verwacht. Net als in het donker marshmallows roosteren in het park (verslaat elk fastfoodrestaurant), of een houttipi bouwen in de vuurkorf in de achtertuin (wat nou, lasergamen?). Horrorverhalen vertellen bij datzelfde vuur is leuker dan de bioscoop, zeker als je er ook nog je eigen popcorn bij mag poffen. En willen we een weekendje kampeergevoel in de winter? Dan zetten we toch gewoon een tent op in de woonkamer?
Mijn kinderen doorzien het leven beter – en ik ook. “Wij dóen altijd leuke dingen, mam, en bij dat vriendje kópen ze altijd leuke dingen”, sprak mijn jongste, toen pas zeven jaar oud. Waarop oudste aanvulde: “En ze geven elkaar daar nooit een kus.” Waarna ze samen nog wat dieper bij me onder de dekens kropen. De hele nacht lang, ja, want dat past nu echt perfect.
Wat begon als een onschuldige stranddag, veranderde onverwachts in een moment van pure paniek voor Elise en haar gezin toen haar vriend de zee in ging.
Kinderen en een outfit kiezen: het is een combinatie die in veel gezinnen zorgt voor dagelijkse discussies, dramatische modeshows en onverwachte stijlkeuzes. Wat doe je als ouder: blijf je strijden, of laat je ze een keer zelf ervaren wat werkt en niet? Maartje koos voor dat laatste.
Als je je kindje bij iemand onderbrengt, wil je diegene echt kunnen vertrouwen. Logisch. Als dat in de praktijk niet blijkt te kunnen, is dat als een klap in je gezicht. Het overkwam Nikkie.
Voor de schoolfoto kleed je je kind natuurlijk aan in de mooiste kleren. Haartjes leuk. Snoeten goed gepoetst. Hopen dat er geen gaten zijn gevallen in het gezicht of gebit. Nou ja, dit geldt vooral voor moeders. Vaders houden er vaak toch net een andere standaard op na.
Je weet dat beklemmende gevoel als je per ongeluk appjes leest die niet voor jouw ogen bestemd waren? Of als je partner wel héél vaak “gewoon een collega” noemt? Experts slaan alarm: emotionele affaires komen steeds vaker voor. En nee, het hoeft niet fysiek te zijn om pijnlijk te zijn.
Een avondje uit eten met het gezin kan heerlijk zijn, even geen afwas, lekker eten en quality time. Maar voor de bediening is het soms een heel ander verhaal. Want hoewel kinderen vaak de schuld krijgen van rommel en chaos, zijn het verrassend vaak de ouders die het meeste gedoe veroorzaken.